Konspirační teorie o 5G sítích a koronaviru
Mnoho odborníků z řad vědecké obce včetně Světové zdravotnické organizace (WHO) vyvrátilo spojitost mezi sítěmi nové generace (5G) a šířením nového koronaviru (Covid-19), i přesto po sociálních sítích aktuálně kolují nepravdivé zprávy tvrdící opak. Mezi hlavní mýty doprovázející budování sítí 5G patří tvrzení, že sítě páté generace mohou potlačit imunitní systém. Rovněž se objevují zprávy, že viry mohou komunikovat prostřednictvím rádiových vln. Žádná z těchto teorií není podložena důkazy. Jak uvádí časopis dTest, spojovat neionizující záření sítě 5G s koronavirem není v souladu s ověřenými fakty, což dokládá i skutečnost, že se nový koronavirus snadno šíří i v oblastech bez pokrytí 5G sítěmi (např. Írán).
Hlavní sociální média, včetně Facebooku a YouTube, se snaží omezit šíření těchto falešných teorií, které v době pandemie pouze podporují všeobecnou paniku. Jakožto lídr v oblasti technologií 5G proto vnímáme za důležité tyto mýty společně se zástupci vědecké obce uvést na pravou míru. Také cítíme, že je naší povinností tyto fake news okolo 5G vyvracet.
Rádiové signály známe již více než 100 let
Na frekvencích, které se chystají na přenos 5G, ještě donedávna běžel mnohem silnější televizní signál, který přijímala téměř každá rodina. Televizní vysílání už všichni dobře známe a televize jsou s námi od 30. let 20. století. TV vysílání se nyní už nikdo nebojí. Mobilní telefony a vysílače přenášejí rádiové signály při frekvencích výrazně nižších, než jsou frekvence rentgenového či ultrafialového záření. Ty jsou naopak dostatečně silné, aby poškodily lidské buňky a DNA, a jsou klasifikovány jako ionizující záření. Jak uvádí časopis Fortune, spodní pásma spektra, která zahrnují vše od AM rádia přes mobilní telefony až po mikrovlnné trouby, jsou kategorizována jako neionizující záření a DNA nepoškozují. Pravidla a normy určené legislativou k ochraně zdraví před případnými účinky elektromagnetického pole jsou striktně nastaveny jak na úrovni Evropské unie, tak i samotné České republiky, a zahrnují nejnovější technologie včetně sítí 5G.
Kam spadá 5G v rámci elektromagnetického spektra:
Tyto informace byly známy již dávno předtím, než se všudypřítomné mobilní připojení stalo samozřejmostí pro miliardy lidí po celém světě. Vědecké studie stále přinášejí uklidňující výsledky a přední instituce, jako jsou americký Úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA), Národní institut pro boj proti rakovině, či americká Federální komunikační komise (FCC), potvrzují, že používání mobilních telefonů má naprosto minimální či vůbec žádné dopady na lidské zdraví vzhledem k již existujícím bezpečnostním limitům. Stejně se k situaci staví i WHO, která prohlásila, že neexistuje žádná studie, jež by potvrdila negativní následky na lidský organismus po vystavení bezdrátové technologii.
Velká Británie čelila řadě žhářských útoků na 5G vysílače
Poté co mezinárodní zpravodajská agentura Reuters přinesla začátkem dubna 2020 první zprávy o úmyslném podpalování telekomunikačních stožárů pro 5G sítě v Birminghamu ve střední Anglii a v severoanglickém Merseyside, se naplno ukázala síla šířených pomluv a konspiračních teorií a donutila k reakci i přední politiky. Člen britského kabinetu Michael Gove fámy ohledně škodlivosti 5G sítí označil za „nebezpečné nesmysly“. Podobně se vyjádřil i ředitel britské Národní zdravotní služby (NHS) Stephen Powis, podle nějž jde o „nejhorší druh falešných zpráv“, přičemž dodal, že „mobilní sítě jsou pro nás všechny naprosto nepostradatelné“.
O situaci hovořil i ředitel mezinárodní mobilní asociace GSMA Mats Granryd, podle nějž je „politováníhodné, že útoky na komunikační infrastrukturu jsou založeny na zjevných nepravdách.“ Naléhavě proto vyzval všechny, aby důvěřovali zdravotním úřadům a aby byla zajištěna bezpečná komunikační technologie. Spojitost mezi Covid-19 a sítěmi 5G jednoznačně popřel.
Na nepravdivá tvrzení se zaměřila vedle dalších subjektů i britská organizace Full Fact provádějící ověřování údajů (tzv. fact check). Poukazuje na to, že se virus šíří i v zemích bez funkční 5G infrastruktury – například v Íránu, který byl koronavirovou infekcí významně zasažen – a dodává, že důkazy o škodlivosti 5G sítí na lidské zdraví dosud neexistují.
Ostatně i u nás v České republice máme podobné zkušenosti se šířením nepravdivých zpráv. Své by o tom mohla vyprávět starostka Jeseníku. V jí spravovaném městě měla být umístěna v testovacím provozu 5G základová stanice. Kvůli dezinformacím z Jesenického týdeníku vznikla ve městě početná skupina lidí, která se snažila stavbě zabránit, snažila se o vypsání referenda. Do vlastních rukou se rozhodl vzít situaci i muž z Jihlavska, který kleštěmi poničil devět vysílačů. Přestřižením kabelů odpojil od signálu tisíce lidí, kteří se v tu chvíli nemohli dovolat ani na záchranný integrovaný systém, a způsobil mobilním operátorům škodu za cca 700 tisíc.
Sítě páté generace nemají vliv na zdraví a nešíří koronavirus
Technologie 5G je souborem vylepšení mobilních rádiových a síťových technologií, které mohou v této kombinaci razantně zvýšit rychlost stahování a snížit přenosovou latenci v síti v porovnání se současnou technologií 4G. Tato vylepšení nejsou sama o sobě průlomovými novými technologiemi, jako je například DNA Digital Storage, jež časem nahradí pevné disky a flash paměť. Vzhledem k tomu, že je technologie 5G budována na základě znalosti mobilních technologií 2G, 3G a 4G, její evoluce je velmi dobře chápána a kontrolována.
To ostatně potvrzuje i Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který vysvětluje, že na stejných kmitočtech, které byly v rámci aukce v roce 2020 alokovány pro sítě 5G, bylo po dlouhá desetiletí přenášeno TV vysílání z vysílačů o výkonech řádově vyšších, než jaké mohou dosahovat základnové stanice 5G. Žádný vliv tohoto vysílání na lidské zdraví nebyl popsán. Úřad zřídil speciální e-mailovou adresu 5ghoax@ctu.cz, na kterou mohou občané zasílat podobné poplašné zprávy a je připraven je na svých webových stránkách vyvracet.
V polovině dubna 2020 se k celé situaci vyjádřila prostřednictvím videa umístěného na sociální síť Twitter i Evropská komise. „Některé zdroje na sociálních sítích zneužívají současnou krizi k vyvolání zmatku a obav. Koronavirus se šíří mezilidským kontaktem, nikoliv přes komunikační sítě,“ ubezpečila komise ve videu.
Jak informovala televize Nova, varování pro veřejnost před častými hoaxy ve spojitosti s šířením koronaviru přineslo i Ministerstvo vnitra. „Dezinformace se velmi často vztahují ke geopolitickým otázkám a nejinak je tomu i v případě dezinformací týkajících se šíření koronaviru,“ uvedlo ministerstvo.
K falešným zprávám se již v létě loňského roku vyjádřilo také Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které zveřejnilo Informaci č. 20/2019 Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetická pole a záření Státního zdravotního ústavu. V té reaguje na rostoucí obavy a dotazy týkající se připravenosti České republiky v rámci ochrany zdraví před elektromagnetickým polem (neionizujícím zářením) sítí 5G.
Ve zprávě mimo jiné uvádí, že česká i světová legislativa disponuje již od počátku 21. století expozičními limity pro celý interval frekvencí neionizujícího záření, tedy od statických polí až po ultrafialové záření. Tyto expoziční limity jsou vystavěny na detailní znalosti interakce elektromagnetického pole a živé tkáně a jsou proto zcela nezávislé na technologii, která elektromagnetické pole generuje. Legislativa pro ochranu zdraví je tedy zcela připravena na nástup telekomunikační sítě páté generace, která v rámci frekvenčního intervalu neionizujícího záření zabírá méně než dvě tisíciny procenta.
Od nástupu prvních bezdrátových sítí před třiceti lety dosud nedošlo k celosvětové epidemii nemoci, která by byla z fyziologického hlediska nevysvětlitelná a bylo by možné ji přičíst všudypřítomnému používání mobilních telefonů fungujících na kterékoliv frekvenci. Toto samozřejmě neznamená, že můžeme upustit od pečlivého zkoumání dopadů nových technologií na lidské zdraví či nových způsobů využití rádiových vln. Všechny dosud provedené průzkumy však potvrzují, že spojitost 5G sítí s šířením virů či s jinými dopady na lidské zdraví a životní prostředí jsou zcela nepodložené. Jediným zásadním vlivem mobilních sítí zůstává, že velmi rychle šíří data a informace, včetně těch nepravdivých a škodlivých, jakými jsou třeba fake news o 5G.