5G v Česku

5G a ČR

Sítě páté generace jsou vstupenkou do technologicky i ekonomicky vyspělého světa a obrovský přínos mohou mít i pro Českou republiku. Jaký je u nás v současné době stav v rámci 5G sítí? A jak se bude 5G infrastruktura vyvíjet? Shromáždili jsme pro vás klíčová fakta i ty největší novinky.

 

Rychlá budoucnost 5G

Využití 5G neboli páté generace mobilních sítí, se pomalu stává realitou i v České republice. Tato technologie je považována za klíčovou, neboť otevírá dveře novým postupům a metodám, které budou mít pozitivní dopad pro celou společnost. Síť 5G přinese oproti nynější 4G síti až desetinásobné zrychlení přenosové rychlosti a zároveň dojde k rapidnímu snížení doby odezvy. Takto razantní změna nutně zasáhne mnohé aspekty života, potažmo i mnohá odvětví průmyslu.

Ptáte se, proč právě průmysl? Pro běžného uživatele totiž rychlá síť není až takovým zázrakem – prostě si na stažení filmu počkáte pár minut, namísto pár sekund. Nová generace sítě je však převratná právě v průmyslu (označujeme jako Průmysl 4.0), kde se dá využít jejich potenciál v automatizované výrobě, řízení strojů na dálku bez sebemenšího zpoždění – možností je téměř nekonečně mnoho a po úspěšné implementaci z těchto změn samozřejmě těží i běžný občan.

Vyšší rychlosti internetu, tak využijí nejen vášniví příznivci streamovacích služeb, ale především umožní nástup takzvaného průmyslu 4.0 a implementaci internetu věcí (IoT) do každodenního života.

Průmysl 4.0

Průmysl 4.0

Smart City

Smart City

Digitální banky

Digitální banky

Autonomní doprava

Autonomní doprava

Robotizace

Robotizace

Internet věcí (IoT) označuje primárně přístroje, které jsou ovladatelné na dálku a jsou s to vyměňovat si mezi sebou informace, a to pomocí internetu. Příkazy jim jednoduše zašlete pomocí svého smartphonu, tabletu nebo skrze jiné připojení k centrální jednotce. Tyto instrukce tak jednoduše zhmotní vaše příkazy v reálnem světě. Jedná se o faktické provedení toho, co mnozí označují za chytrou domácnost, popřípadě Smart Cities. Využití těchto technologií je prakticky nekonečné, sahá od chytrých hodinek hlídajících vaše zdraví po dům, který si dokáže sám řídit klimatizaci, vyhřívání bazénu, ohřev vody a upozornit vás na stav vaší ledničky.

Není tedy divu, že superrychlá síť umožňující výše zmíněný pokrok poměrně záhy vyvolala nadšení nejen mezi českou státní správou a samosprávou, ale také v podnikatelské a uživatelské sféře.

 

5G sítě využije téměř každý, a to již dnes

Již koncem roku 2019 bylo vyhlášeno pět měst – Plzeň, Karlovy Vary, Bílina, Ústí nad Labem a Jeseník – kterým byly uděleny experimentální kmitočty pro spuštění sítí 5G. Společně s tím jim také byly garantovány odborné konzultace, právo užívání označení "Smart 5G město" a dokonce i finanční dotace na konkrétní projekty.

Například Hasičský sbor města Plzeň se rozhodl 5G technologie využít pro boj s požáry. Speciální drony by měly na místě neštěstí pomocí infračervených čidel monitorovat teplotu požáru, odhalit jeho hlavní epicentra, na která se pak mohou hasiči zaměřit, a predikovat, kam se může požár dále šířit. Naopak Karlovy Vary chtějí s pomocí sítě nove generace vyvíjejí digitálního průvodce a každoročně rozšiřují chytrou hromadnou dopravu. Sedmnáctitisícová Bílina v Ústeckém kraji hodlá 5G síť využít mimo jiné pro vytvoření moderního kamerového systému v sociálně vyloučených oblastech a zastupitelé města Jeseník plánují sítě využít pro aplikaci určenou seniorům, která umožní ošetřovatelům péči o více klientů.

Artificial inteligence

Umělá inteligence

Internet of Things

Internet
věcí

Big data

Big
data

Virtual reality

Virtuální 
realita

Holograf

Holograf

Potenciál 5G technologií vnímají i vzdělávací instituce. Na Vysokém učení technickém v Brně vznikla laboratoř speciálně určená pro testování mobilních sítí 5G. Brněnští odborníci z Ústavu telekomunikací zde testují technologické novinky využívající připojení k 5G, jako je například dron pro velkokapacitní přenos dat, který by mohl v dobách živelné katastrofy zprostředkovat pokrytí určitého území. Zdárným příkladem je i Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě, kde mají 5G projekty dlouhodobou tradici. T-Mobile zde totiž spustil první kampusovou 5G síť v České republice. Síť je primárně určena studentům, výzkumným pracovníkům a akademikům.

 

Pro většinu Česka je už 5G realitou

Významný milníkem pro Českou republiku se stal počin operátora O2, ten jako první oficiálně spustil komerční sítě 5G v Česku. O2 využívá vysílací technologii v pásmu 26,5-27,3 GHz s šířkou rádiového kanálu 800 MHz. Tyto frekvence O2 za účelem testování technologie milimetrových vln zatím dočasně získalo od Českého telekomunikačního úřadu. Síť je spuštěna na několika vysílačích v sídle O2 a jeho okolí na pražské Brumlovce a také na Chodově, kde O2 provozuje své největší datové centrum. Během testovacího provozu se podařilo dosáhnout rychlostí až 5 Gb/s, díky čemuž je možné přenášet velmi rychle velké datové objemy s velmi nízkou latencí. Dalším specifikem řešení poskytnutým společností O2 je jeho technická stránka, neboť jako jeden z mála operátorů buduje infrastrukturu v kooperaci se společnostmi CETIN a Ericsson.

Společnost O2 dnes testuje své 5G sítě v Praze, Kolíně, Plzni a Bílině, oproti tomu konkurenční Vodafone, využívající technologie společnosti Huawei, má pokrytí daleko širší – v současné chvíli se k 5G síti může připojit již více než 75 % zákazníku společnosti Vodafone. Pro úplnost je třeba uvést, že O2 slibuje dostupnost 5G pro 100 % svých zákazníků, již koncem roku 2022.

Konkurence nikdy nespí a rychle nastupují na 5G scénu i ostatní podstatní hráči českého telekomunikačního trhu. Operátor T-Mobile spustil komerční provoz své 5G sítě v listopadu roku 2020. Podobně jako O2 či Vodafone zatím využívá kmitočty sítě 4G. T-Mobile zatím 5G signálem pokrývá pouze část Brna a Prahy. Zde však nehodlá skončit. T-Mobile prohlásil, že signálem 5G pokryje do konce roku 2023 celou populaci ČR.

Pro zajímavost uvádíme, že většina významných operátorů, již dnes, pokrývá moderní superrychlou 5G sítí všechny stanice pražského metra a jeho cestující si tak mohou užít rychlost na plno.

Díky úspěšnému provedení aukce rádiových kmitočtů v pásmu 700 MHz, mohla odstartovat éra 5G sítě. Aukcí kmitočtů tak započala epocha plošné výstavby 5G vysílačů a případně i rozšíření stávajících vysílačů o nové technologie.

Samotná aukce kmitočtových frekvencí se však neobešla bez jistých kontroverzí, soudních přezkumů a podobně. V konečném důsledku tak musel ČTÚ přiřadit jednotlivá frekvenční pásma losem.

Kmitočty v nejžádanějším pásmu 700 MHz si rozdělelila stávající trojice operátorů O2, T-Mobile a Vodafone a kmitočty 3,4 až 3,6 GHz vedle nich získaly i společnosti CentroNet a Nordic Telecom. Čtvrtý velký mobilní operátor, který by získal pásmo 700 MHz potřebné pro celoplošné pokrytí, do Česka nepřišel. Z původních sedmi zájemců jich v aukci uspělo pět, souhrnná cena stoupla z vyvolávacích 5,4 miliardy na 5,6 miliardy korun.

 

Jak se k 5G síti mohu připojit?

Pro připojení k sítím 5G je zapotřebí vlastnit chytrý telefon s podporou 5G, což se již v dnešní době stává standardem. Aktuálně jsou v nabídce spíše smartphony vyšší třídy od společností Apple, Samsung, ale technologie začíná být postupně integrována i do cenově dostupnějších chytrých zařízení. Jedním z oblíbených produktů s podporou 5G od Huawei je v současné době chytrý telefon Huawei P40 Pro.