5G ve světě

5G ve světě

Příklady implementace ve světě, jak jsou na tom světové metropole a ostatní státy Evropy či světa?

 

Implementace 5G je celosvětově v plném proudu

K březnu 2022 využívalo technologie 5G 72 zemí světa. Asociace GSMA předpovídá, že počet připojení 5G do roku 2025 bude celosvětově představovat 25 %, což s sebou ponese i razantní technologický pokrok zejména v sektoru internetu věcí IoT. Podle společnosti CISCO by do konce desetiletí měl počet připojených zařízení vzrůst na 500 miliard, s čímž se očekává i mnohonásobné navýšení výnosů v tomto sektoru. Podle GSMA bude technologie 5G první generací v dějinách, která bude mít větší dopad na podniky než na koncové zákazníky.

Podle odhadů se letos k 5G připojí miliarda lidí

Předpověď počtu předplatitelů 5G služeb podle regionu

Infographic9 Infographic9
  • Předpověď k červnu 2022 | Zdroj: Ericsson Mobility Report
 

Severní Amerika a Asie

USA i Kanada absolvovaly testy 5G technologií záhy po představení prvních 5G technologií. Velcí američtí operátoři AT&T, T-Mobile a Verizon již 5G služby spustili v takovém rozsahu, že se do médií chlubí celostátním pokrytím. Počet předplatitelů 5G služeb v Severní Americe od počátku roku 2022 vzrostl o 18 % a na konci prvního čtvrtletí již dosáhl 82 milionů. Očekává se, že do konce roku 2022 bude na území Severní Ameriky k 5G připojeno zhruba 131 milionů uživatelů.

Počet nasazených technologií 5G pro komerční využití

infographic15a infographic15b

K 5G se hrdě hlásí technologicky pokročilé země jako je Jižní Korea a Čína. Jihokorejští operátoři jako první v Asii vybudovali infrastrukturu 5G pro komerční účely a už v dubnu roku 2019 mohly sítě 5G využít první uživatelé, ostatně první testy v nasazení 5G provedla jihokorejská vláda již v roce 2018 během olympijských her v Pchjongjangu. Dle tamního Ministerstva pro vědu a ICT probíhá v této době téměř 30 % veškerých mobilních připojení právě na sítích 5G.

Ačkoliv jsou japonští operátoři oproti jihokorejským pozadu – operátor NTT Docomo jako první v zemi spustil sítě 5G teprve koncem března 2020 – japonská vláda si v současné době klade za cíl během příštích dvou let ztrojnásobit dostupnost služeb 5G v zemi. Místní televizní kanál NHK World oznámil, že vláda plánuje do března 2024 pokrýt 95 % japonské populace.

Asijským lídrem v technologiích 5G je v současné době Čína. Ačkoliv zpřístupnila 5G teprve v říjnu roku 2020, a tedy později než USA, Jižní Korea či UK, jednalo se o jedno z nejmasivnějších nasazení 5G technologií na světě. Tři hlavní operátoři, China Mobile, China Unicom a China Telecom, se mohou v současné době pochlubit více než 1,6 miliony vybudovaných základových stanic po celé zemi, které spojují nejen obyvatele metropolí, ale také zpřístupňují internet lidem v odlehlých venkovských oblastech a na vesnicích. Obrovským pokrokem na cestě k digitální společnosti je i fakt, že průmyslový internet založený na 5G v současné době využívá 45 hlavních sektorů čínské ekonomiky zahrnujících výzkum a vývoj, design, zpracovatelský průmysl a výrobu, služby a další odvětví.

 

Evropa

Zatímco první a druhá průmyslová revoluce se odehrávaly v Evropě, revoluce informačních technologií započala v Americe a o prvenství ve čtvrté průmyslové revoluci nyní bojuje Amerika s Asií. Evropa v tomto závodě zatím zůstává pozadu. Podaří se nám vůbec dohnat ostatní regiony?

Parní stroj

1. průmyslová
revoluce
Parní stroj

Elektřina

2. průmyslová
revoluce
Elektřina

Informační technologie

3. průmyslová
revoluce
Informační technologie

Inteligentní technologie

4. průmyslová
revoluce
Inteligentní technologie

Udržitelnost

Udržitelnost

Nový růst digitální ekonomiky

Nový růst digitální ekonomiky

Přechod na smart city

Přechod na smart city

Digitální transformace průmyslu

Digitální transformace průmyslu

Lepší uživatelský zážitek

Lepší uživatelský zážitek

Řešení zhotovená na klíč dané situaci

Řešení zhotovená na klíč dané situaci

Podle statistik 5G Observatory v současné době všechny země EU nabízejí komerční služby 5G alespoň na části svého území. Sítě nové generace v průměru pokrývají 64 % populace v EU. Zatím však převládá varianta NSA 5G (non-standalone), která pro svůj provoz využívá jako základ také část 4G sítě. Pro poskytování pokročilých služeb umožňujících komunikaci mezi stroji či digitální transformaci průmyslu bude nezbytné nasazení SA 5G (standalone).

Podíváme-li se ovšem na využití 5G, s pouhými 2,8 % mobilních připojení prostřednictvím 5G sítí se evropský kontinent řadí daleko za Severní Ameriku, Čínu, Japonsko a Jižní Koreu. Ačkoliv se přechod na 5G sítě v následujících letech zrychlí, předpoklady pro Evropu hovoří o pokračujícím zaostávání za ostatními regiony.

Současný stav pokrytí Evropy 5G sítěmi:

infographic16a infographic16b