Co je to 5G?
K čemu je to dobré?

Co je to 5G?

Co je to 5G? Bezdrátový systém příští generace, který nám umožní vstup do plně propojeného světa. Bezdrátová technologie 5G nabídne díky okamžité konektivitě zcela mimořádný uživatelský zážitek i průmyslové využití.

V posledním desetiletí se bezdrátová technologie 4G stala standardní formou propojení mobilních uživatelů po celém světě. Od sociálních sítí jako jsou Facebook či Instagram, až po ubytovací i transportní aplikace jako Uber a Liftago, technologie 4G a její spolehlivá konektivita se stala jádrem podnikatelského plánu obrovského množství firem.

Čtvrtá generace bezdrátové technologie vydláždila cestu zcela novým typům médií a platforem mobilní komunikace, již se však začínají projevovat její limity. V průběhu následující dekády bude navyšující se počet zařízení vyžadujících připojení do sítě klást čím dál větší požadavky na možnosti sítě, zejména na přenos masivních objemů dat v téměř reálném čase. Řešením je bezdrátová technologie nové generace, známá jako 5G. Nasazování technologií započalo v roce 2018 závodem mezi americkým operátorem AT&T, který spustil první sítě 5G ve dvanácti vybraných městech USA ve stejný den jako jihokorejští operátoři SK Telecom a KT Corp. Sítě 5G se od té doby rozšiřují po celém světě. Více než 150 zemí již zveřejnilo svou digitální strategii pro příští léta. S novou technologií jsou provázány nejen výhody pro její uživatele, ale i ekonomické příležitosti a zcela zásadní převrat v průmyslu. Stojíme na prahu nové éry, která nese název 5G.

„G“ v pojmu 5G odkazuje na slovo „generace“. Bezdrátová telefonní technologie 1G se zrodila na přelomu 80. a 90. let, záhy ji pak nahradila technologie 2G, která již umožňovala například odeslání SMS zprávy mezi dvěma přístroji. Svět se postupně naladil na síť 3G, která umožnila první přístup na internet skrze mobilní zařízení. Síť 4G pak tyto možnosti znásobila. Vedle volání, odesílání zpráv a připojení k internetu mohl uživatel rázem stahovat i nahrávat obrázky a videa větší velikosti bez nejmenších problémů.

Pak se ke konektivitě 4G přidal systém LTE („long term evolution“), ze kterého se záhy stala nejrychlejší a nejstabilnější varianta připojení 4G v porovnání s jinými technologiemi. Síť 5G navazuje na základy vybudované LTE a 4G. Jako obvykle umožní zákazníkům posílání zpráv, telefonování i surfování po internetu, dramaticky však zvedne rychlost přenosu dat napříč sítí. S 5G mohou zákazníci nahrávat videa v kvalitě UltraHD či 3D. Vedle přelomově nízké odezvy sítě mezi novinky patří i lepší pokrytí či zlepšená přenosová efektivita.

Infographic1 Infographic1

Technologie 5G představují razantní změnu nejen ve způsobu, kterým se zařízení připojují do sítě, ale zejména jakým způsobem dokáží komunikovat mezi sebou navzájem. Díky nové síti projdou změnou veškerá zařízení využívající bezdrátového připojení, což je v současné době téměř každý elektronický produkt. Otevírá se neomezený prostor pro stovky tisíc zařízení s připojením k internetu, které nám nově vstupují do každodenního života. Chytré domácnosti, dveřní zámky, bezpečnostní kamery, automobily, psí obojky, hodinky, to vše a mnohem víc si dnes žádá připojení k síti. Technologie 5G je klíčová pro tento sektor nesoucí název internet věcí (zkratka IoT z anglického Internet of Things) zejména kvůli své průlomové rychlosti a šířce pásma. Společnost Gartner odhaduje, že do konce roku 2020 bude připojeno k internetu 20.8 miliard zařízení, zatímco investice do těchto zařízení dosáhnou téměř 3 trilionů dolarů. Autonomní vozidla, robotická chirurgie i monitoring klíčové infrastruktury, to je jen pár příkladů technologií spadajících do IoT, jejichž využití bude díky 5G realitou.

Infographic2 Infographic2

Razantní pokrok v konektivitě technologií 5G vytváří nedozírné možnosti pro širokou škálu průmyslových odvětví a je ideálním prostředím pro jejich radikální přetvoření. Sektory jako zdravotnictví, výroba nebo automobilový průmysl se již přizpůsobují novým technologiím a začínají se více propojovat.

Artificial inteligence

Umělá inteligence

Internet of Things

Internet
věcí

Big data

Big
data

Virtual reality

Virtuální 
realita

Holograf

Holograf

4. průmyslová revoluce zastoupená chytrými technologiemi již přichází

Průmysl 4.0

Průmysl 4.0

Smart City

Smart City

Digitální banky

Digitální banky

Autonomní doprava

Autonomní doprava

Robotizace

Robotizace

67 % CEOs říká...

67 % CEO z 2,000 nadnárodních společností již identifikovalo digitální activity jako základní kámen své podnikatelské strategie.

85 % dat bude v cloudu...

Do roku 2025, informační technologická řešení všech podniků budou cloudizovaná. Až 85% všech podnikových aplikací poběží na cloudu.

97 % firem adoptuje AI...

Do roku 2025 97 % podniků adoptuje umělou inteligenci. Počet průmyslových robotů na 10.000 osob vzroste na 103 kusů.

Zdravotnictví

V dnešní době jsme již zvyklí na přítomnost mnohých zařízení, které měří vše od našeho spánku, přes fyzickou aktivitu, až po hladinu krevního cukru. Rychlost 5G a spolehlivost připojení umožní vývoj komplexnějších zařízení, které budeme moci implantovat přímo do těla namísto externího nošení. Mikroskopické kamery s technologií 5G mohou živě streamovat stav orgánů pacienta a umožnit vzdálenou diagnostiku i složitější telezdravotnické úkony. Příkladem jsou pacienti po mozkové příhodě, pro které jsou opakované návštěvy nemocnic přítěží, vzdálený monitoring však naráží na limity technologie 4G.

Nová generace připojení otevírá dveře i robotické chirurgii, díky které mohou specialisté přenést své schopnosti i do vzdálených koutů světa. V březnu 2019 provedl lékařský tým pod vedením neurologa Ling Č’-pcheje zákrok, při němž byl pacientovi s Parkinsonovou chorobou do mozku implantován systém pro hlubokou stimulaci mozku. Dle deníku China Daily se tříhodinové operaci pacient podrobil v Pekingu, hlavní operační tým byl však celou tu dobou v téměř 3,000 kilometrů vzdáleném Hainanu na jihu země. Díky 5G připojení proběhl zákrok v reálném čase, bez prodlev v odezvě, zkrátka tak, jako kdyby byl pacient ve stejné místnosti.

Výrobní průmysl

Zpracovatelský průmysl je jedním z odvětví, které se snaží být vždy o krok napřed, a proto už nyní do jisté míry používá umělou inteligenci i technologie IoT pro zvýšení efektivity práce, ke sběru dat i lepším analytikám. Hlavní potenciál vedle možnosti implementace nových typů senzorů a inteligentních přístrojů je však rozšířená realita. Již v lednu roku 2018 začal Ericson využívat možností rozšířené reality ve své továrně v estonském Tallinnu k odstraňování výrobních závad. Díky speciální aplikaci si technici mohli prohlédnout součástky, které vyžadovaly opravu a zobrazit si relevantní schémata a instrukce rovnou ve svém zorném poli, což dramaticky snížilo dobu nutnou pro opravu. Americký operátor AT&T mezi činnosti umožněné technologií 5G zařazuje i prediktivní analýzy ke zjištění životaschopnosti jednotlivých součástek, kontrolu kvality díky robotickému vizuálnímu rozpoznávání či nepřetržitý monitoring výkonu strojírenských zařízení.

Infographic5 Infographic5

Automobilový průmysl

Tesla, Google a řada dalších závodí o to, kdo představí první zcela funkční autonomní vozidlo, které se bude samo schopno navigovat prostředím bez zásahu řidiče. Jejich primární přístup je využívat počítačů a radaru, který snímá okolí vozidla, načež naviguje vůz dle zjištěných informací. Společnosti jako Qualcomm, Ericsson, Huawei i Nokia se však obracejí k 5G a k edge computingu. Namísto individuálního rozhodování vozidla v závislosti na prostředí vidí tyto společnosti řešení v komunikaci vozidla s ostatními vozidly, ale také se semafory, značkami a dalšími součástmi dopravního ekosystému, to vše v reálném čase. Průměrné autonomní vozidlo budoucnosti by mohlo produkovat až dva miliony gigabitů za týden, ovšem přenos ani uložení takového množství dat na cloudu je nad rámec možností stávajících 4G technologií.

Živý přenos

Živý
přenos

Inteligentní kontrola

Inteligentní
kontrola

Chytrý průmysl

Chytrý
průmysl

Inteligentní sítě

Inteligentní
sítě

Inteligentní zemědělství

Inteligentní
zemědělství

Chytré zdravotnictví

Chytré
zdravotnictví

Bezpečná města

Bezpečná
města

Chytré vzdělávání

Chytré
vzdělávání

Inteligentní řízení

Inteligentní
řízení

5G pomáhají v boji s pandemií

Pandemie virové nákazy COVID-19 zachvátila v posledních měsících celý svět. I zde se však digitální nástroje postavené na technologii 5G ukázaly jako efektivní a spolehlivé v boji proti nákaze. Vysokorychlostní připojení, sdílení informací, automatizace a umělá inteligence jsou již nyní využívány v různých zahraničních medicínských zařízeních a slouží nejen k prevenci, ale podílí se i na záchraně životů.


Po vypuknutí epidemie v čínském v čínském Wu-chanu se ČLR uchýlila k rychlému budování nové nemocnice, která by byla schopná pojmout obrovský nápor místních pacientů. Společnosti Huawei se zde během tří dnů podařilo vybudovat funkční 5G infrastrukturu, která umožnila nejen zefektivnit sběr dat, ale i využít nástrojů jako jsou vzdálená diagnostika pacientů či vzdálený monitoring, které zásadně snižují nutnost bezprostředního kontaktu s pacientem a tedy i míru ohrožení.

V rámci boje s nákazou byly po celé zemi na veřejných místech s vysokou koncentrací lidí nainstalovány tisíce online monitorů tělesné teploty, které na dálku snímají teplotu kolemjdoucích. Shromážděná data tak mohou být v reálném čase posuzována, na základě čehož je možné ihned učinit potřebná opatření. Zcela průlomový je pak koncept chytrých sanitek, které díky stabilnímu připojení umožňují telekomunikaci posádky s personálem nemocnice, ale v případě potřeby i s odborníky na druhém konci země. Monitoring v kvalitě 4K HD umožňuje v reálném čase sdílet nejen důležité informace o pacientovi, ale zejména video materiál, díky němuž neztrácejí lékaři při převzetí pacienta již ani minutu. Digitalizace tak pomáhá nejen efektivnímu zpracování informací, ale významně přispívá k včasnému léčení pacienta.

5G diagnostika na dálku

5G diagnostika
na dálku

Chytré sanitní vozy

Chytré sanitní
vozy

5G vzdálený monitoring

5G vzdálený
monitoring

Budoucnost nese název 5G

Přechod na 5G přináší uživatelům především větší pohodlí, pro průmysl ovšem představuje digitální revoluci s potenciálem změnit dopravu, výrobu, zemědělství či zdravotnictví. Rapidní navýšení přenosové rychlosti dat a mnohem nižší odezva umožní rozvoj technologií, které doteď byly limitované právě nízkou přenosovou rychlostí a nedostatečnou odezvou. Autonomní automobily či vlaky, lékařská diagnostika i operace na dálku, zvýšená bezpečnost práce díky dálkově ovládaným mechanismům – to vše je díky 5G na dosah. Objem dat potřebný k zajištění těchto služeb je však mnohonásobně vyšší. A na to datová silnice stojící na ekosystému 4G již nestačí. Je na čase vybudovat datovou superdálnici, která plně umožní využívat potenciálu sítí 5G.