Huawei
Celosvětový leader v oblasti technologií 5G

5G a ČR

Dnešní svět je digitálně propojen. Od pulzujících měst, přes venkovskou krajinu, všude žijí, cestují či pracují lidé, kteří chtějí být ve spojení – se svými blízkými a přáteli, ale i se svou kanceláří či domácností. Nároky na využívání moderních technologií se spolu s rychlejším životním tempem zvyšují. My v Huawei už od roku 1987 děláme vše proto, abychom dali našemi technologiemi světu možnosti tyto a všechny budoucí nároky zvládnout.

Huawei: ve světě

Huawei je předním globálním poskytovatelem infrastruktury informačních a komunikačních technologií (ICT) a chytrých zařízení. Prostřednictvím integrovaných řešení v rámci čtyř klíčových oblastí – telekomunikační sítě, IT, chytrá zařízení a cloudové služby – jsme odhodláni přinést digitální technologie do každé domácnosti, organizace i pro každého jednotlivce, abychom společně vytvořili zcela propojený a inteligentní svět.

S téměř 194,000 zaměstnanci ve více než 170 zemích pečujeme o 3 miliardy zákazníků po celém světě. V každoročním žebříčku Fortune Global řadící soukromé i veřejné společnosti podle výnosu jsme se v loňském roce umístili na 61. místě. Portfolio našich produktů, řešení a služeb je vysoce konkurenceschopné, důraz pak klademe především na maximální zabezpečení. V rámci otevřené spolupráce s partnery napříč obory neustále pracujeme na tom, abychom skrze jistotu stabilního připojení díky našim technologiím umožnili malým i velkým organizacím inovaci a otevřeli cestu k novým příležitostem a abychom našim zákazníkům přinesli více pohodlí, zábavy i inspirace.

194 000 zaměstnanců

194 000 zaměstnanců

96 000+ R&D zaměstnanců

96 000+ R&D zaměstnanců

170+ zemí

170+ zemí

61. v žebříčku Fortune Global 500

61. v žebříčku Fortune Global 500

Středem našeho vesmíru je zákazník a jeho potřeby, a právě k nim směřujeme veškerý náš výzkum a vývoj. Že toto odhodlání bereme vážně dokazuje i fakt, že jsme v Evropě za loňský rok podali nejvíce patentových přihlášek ze všech a naše společnost tak překonala další velké hráče jako jsou Samsung i LG. Z podaných 3,524 patentových přihlášek přitom dvě třetiny byly provázané s digitální komunikací. Vzestup Huawei na vrchol závisí právě v obrovských investicích do výzkumu a vývoje, což se odráží i v počtu patentových přihlášek. V roce 2018 přesáhly naše investice do tohoto sektoru 15 miliard dolarů a této sekci se věnuje více než 96,000 zaměstnanců.

20 let v Evrope, 15 let v ČR 20 let v Evrope, 15 let v ČR 20 let v Evrope, 15 let v ČR

Huawei: v České republice

Na českém trhu působí Huawei od roku 2003 pod hlavičkou společnosti Huawei Technologies (Czech), s.r.o., založené a sídlící v Praze. S téměř dvěma stovkami zaměstnanců a další stovkou externích odborníků dodáváme ICT řešení, infrastrukturu a služby pro podnikový i veřejný sektor. Našim cílem vždy bylo podporovat místní společnost, a proto více než 85 % našich zaměstnanců v rámci České republiky je českého původu. Jelikož nám záleží na integraci našich technologií v místním prostředí, navázali jsme spolupráci se všemi největšími českými operátory – Vodafone, O2 i T-Mobile – a v současné době máme již více než 80 českých partnerů v rámci ICT.

Huawei Technologies (Czech), s.r.o.

Společnost byla zřízena v roce 2003 se 173 zaměstnanci a stovkou externích spolupracovníků. Sídlo společnosti je v Praze - celý český trh pokrývá 39 poboček a jedna regionální centrála.

Sociální zodpovědnost

Ve svém konání nepřetržitě podporujeme českou společnost a jednáme zodpovědně. V roce 2015 jsme spustili program Seeds for the Future - od té doby jsme vyslali do poboček Huawei v Číně již 50 studentů. Podporujeme charitativní organizace jako Srdce na dlani či Kapka naděje např. věnováním 100 laptopů.

Kooperativní a lokální

  • Více než 85 % českých zaměstnanců
  • Založili jsme místní školící centrum
  • Tři hlavní operátoři: O2, T-Mobile, Vodafone
  • Více než 80 místních ICT partnerů

První den letošních letních prázdnin se stal důležitým milníkem pro operátora O2. Jako první oficiálně spustil komerční sítě 5G v Česku. Tentokrát již nešlo o žádné testování, nýbrž o plnohodnotné nasazení pro datové využití. Sítě 5G od společnosti O2 v současné době nabízí rychlost připojení až 600 Mb/s, což je desetinásobek reálně dosahovaných rychlostí 4G LTE. Operátor však hodlá dostupné rychlosti nadále zvyšovat. Nyní se z 5G mohou radovat především obyvatelé pražských Vinohrad, Nuslí, Pankráce a Vršovic, do konce léta by měla infrastruktura pokrýt 15 % populace Prahy a celé centrum Kolína. Síťové prvky pro provoz sítí v hlavním městě dodala společnost Huawei.

Stejně jako v ostatních zemích máme i v Čechách zájem o podporu mladých talentů, a proto jsme zde v roce 2015 spustili vzdělávací projekt Seeds for the Future, v rámci kterého mohlo již pět desítek studentů vysokých škol po celém Česku absolvovat edukativní program v čínském Pekingu a Šen-čenu. Pravidelně také přispíváme neziskovým organizacím jako jsou Srdce na dlani či Kapka nadějě, kterým jsme věnovali 100 laptopů pro děti ve fakultní nemocnici Olomouc.

Globální vedoucí poskytovatel ICT infrastruktury, 5G a chytrých zařízení

Ačkoliv je jejich celoplošné komerční nasazení ještě několik let v budoucnosti, sítě 5G již nyní hýbou celým světem. O jejich rychlé nasazení usilují nejen vyspělé státy, ale všechny země, které cílí na nové ekonomické příležitosti. Na prvních 5G technologiích začala naše společnost pracovat již v roce 2009. O čtyři roky později jsme najali 300 nejlepších expertů zabývajících se bezdrátovými technologiemi a rozhodli jsme se zveřejnit investici 600 milionů dolarů do vývoje v oblasti 5G. Od té doby řady našich zaměstnanců v odvětví 5G narostly do tisíců a investice do technologií přesáhly 1.4 miliardy dolarů.

Společná inovační centra

36 společných inovačních center, podniků a partnerství.

Společná inovační centra

Patenty

Huawei je vlastníkem 87 805 patentů, 43 371 autorizovaných v Číně a 44 434 v ostatních zemích, podepsal desítky křížových licencí s předními dodavateli a vlastníky práv duševního vlastnictví od roku 2001. Ročně platí $3 000 mil. licenčních poplatků za patenty.

Patenty

Normy

Společnost je členem více 400+ normalizačních orgánů.

Normy

Vysoké investice, nepřetržité inovace a zjednodušená řešení: Jak se Huawei stal světovým lídrem v komercializaci 5G

Infographic11 Infographic11

Jako jedni z prvních průkopníků v tomto odvětví jsme získali technologický náskok, díky kterému jsme vyhledávaným partnerem pro výstavbu sítí 5G nejen v domovské Asii, ale i v Evropě. Z celkového počtu 91 komerčních smluv na výstavbu infrastruktury 5G je k dnešnímu dni 47 podepsáno právě s partnery v Evropě. V rámci naší iniciativy 5G Partner Innovation Program investujeme v průběhu následujících pěti let 20 milionů dolarů na podporu rozvoje sítí 5G a urychlení obchodního úspěchu sítí páté generace. Špičková síť 5G od Huawei zahrnuje celou škálu produktových řešení od zjednodušené sítě pro rádiový přístup (RAN) přes inteligentní síť IP, síť s mimořádně vysokým širokopásmovým připojením, až po zelená připojení a služby 5G typu end-to-end na základě umělé inteligence.

Vysoké investice: US$4mld. v průběhu 10 let

Nepřetržité inovace

Infographic12 Infographic12

Zjednodušené
nasazení

Nejnižší spotřeba energie, lehčí zařízení, minimální vyžadovaná rekonstrukce

Zjednodušené
umístění

"1+1" zjednodušené anténní řešení: Lepší cenová nabídka za jednotku

Mimořádný
zážitek

Všudypřítomný xGbps zážitek

„Neustále investujeme do oblastí, jako jsou základní teorie, materiály a algoritmy, které nám umožňují vyvinout nejlepší řešení pro náš obor a pomoci operátorům dosáhnout komerčního úspěchu 5G.” Pcheng Sung, vedoucí marketingu a prodeje v divizi Carrier Business Group společnosti Huawei

Nejvíce auditovaná společnost na světě

Bezpečnost se začíná tvořit tam, kde jsou naše hodnoty a přesvědčení

Technologie je nádherná, ale nesmírně spletitá věc. Člověk ji není schopen ovládnout sám – tvoří se na základě partnerství, ve spolupráci s globálními dodavatelskými řetězci, se zástupci průmyslů i vlád, přičemž všichni společně usilují o to, aby byly technologie přínosem celému lidstvu. Klíčem k bezpečnému využívání technologií je jejich nekompromisní zabezpečení. Huawei jakožto nejvíce auditovaná společnost na celém světě dělá maximum pro to, aby v tomto ohledu nabídla ještě více, než vyžadují sami zákazníci, ale i právní normy.

Technologie Huawei jsou bezpečné.

Za celých 33 let našeho působení, tedy od doby založení společnosti, nedošlo k jedinému incidentu, který by otřásl důvěrou našich zákazníků. K dnešnímu dni spoléhá 45 z 50 největších světových operátorů právě na technologie Huawei, které celkem využívají více než tři miliardy lidí ve 170 zemích celého světa včetně České republiky. V posledních letech stoupá intenzita veřejných debat vztahujících se k bezpečnosti a i z toho důvodu je pro nás transparentnost důležitá více než kdy dříve. Spolupráci s nezávislými institucemi, s auditory i mezinárodními experty na kyberbezpečnost jako je například německý BSI (Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky) jsme vždy vítali a jejich prověrkami procházíme s čistým štítem. Jako jeden z mála dodavatelů technologií jsme dokonce přistoupili k nezávislé analýze našeho kódu. Zejména u technologií 5G jsme dokonce těmi, kdo na bezpečnost apelují více než jiní, neboť jsme předložili mnohá doporučení, jak by bylo možné bezpečnost systémů posílit – například skrze komplexnější šifrování.

Bezpečnost dat podléhá českým zákonům

Při využívání technologie Huawei jsou česká data v naprostém bezpečí. Ačkoliv zákony ČLR nařizují každé domácí společnosti spolupracovat s bezpečnostními autoritami, tyto zákony mají jasně stanovené hranice a žádná společnost nesmí být donucena porušovat zákony jiných zemí. Spolupráce s českými operátory je vedena se společností Huawei Technologies (Czech) s.r.o., a tedy společností, která je založená v České republice a nepodléhá čínským zákonům a jejich nařízením. Společnost sídlí v Praze a řídí se výhradně českou jurisdikcí. Přestože společnost dodává technologie pro budování sítí, k telefonním datům českých zákazníků přístup nemá. Toto je v kompetenci operátorů, jako jsou Vodafone, O2 či T-Mobile, kteří jsou vlastníky mobilních sítí. Jsou to právě operátoři, kdo mají plný přístup k datům a pomocí komplexních bezpečnostních mechanismů chrání mobilní sítě a data uživatelů proti případným útokům. Jakýkoliv pokus dodavatele služby o nelegální manipulaci s operačními mechanismy sítě by byl okamžitě rozpoznán a vedl by k bezodkladnému vyloučení dodavatele ze systému a k právním důsledkům.

Cyber Security a ochrana soukromí je hlavní prioritou Huawei

Nezávislí a respektovaní odborníci na kyberbezpečnost, jako jsou BSI či NCSC, mají jasno – na původu technologií použitých k výstavbě sítí v otázkách bezpečnosti nezáleží. Rozhodující jsou zejména přísné technologické kontroly, redundance síťových prvků, organizační opatření u síťových operátorů a strategie zadávání zakázek, která je postavená na víceru dodavatelích. Spoléhat se totiž při výstavbě sítě 5G na jednoho dodavatele je vysoce riskantním krokem – síť postavená výlučně na zařízeních jednoho typu je totiž v případě útoku mnohem zranitelnější, než když ji tvoří více rozdílných součástí. Klíčem k bezpečnosti je proto diverzita. Britský parlamentní výbor pro zpravodajství a bezpečnost explicitně prohlásil, že celková bezpečnost sítí se při zapojení společnosti Huawei v každém případě zvýší. Přítomnost více dodavatelů na trhu totiž zvyšuje konkurenceschopnost i odolnost. Proti vyloučení některých dodavatelů důrazně varoval i bezpečnostní expert mnichovské Univerzity spolkové armády na zasedání německého spolkového sněmu – trh s omezeným počtem dodavatelů by zvýšil riziko monokultury, což může mít v případě bezpečnosti katastrofické následky.

Spolehlivý partner

Regiony zasažené zemětřesením, tsunami, nemocemi, ale i válkami, se vždy mohou spolehnout na naše odhodlání dodat bezpečná a stabilní řešení pro provoz sítí našich zákazníků.

Větší závazek

„Raději bychom společnost zavřeli, než porušili bezpečnost našich zákazníků.“ Žen Čeng-fej, zakladatel společnosti Huawei

Větší kontrola

Vybudovali jsme vlastní centra kybernetické bezpečnosti, která slouží pro technické ověřování a jako evaluační platforma.

Větší kontrola

V průběhu posledních 30 let vykazujeme v oblasti kyberbezpečnosti přesvědčivých výsledků

170+ zemí

170+ zemí

3+ miliardy lidí

3+ miliardy lidí

1,500 poskytovatelů sítí

1 500 poskytovatelů sítí

Rozhodnutí operátorů ve prospěch společnosti Huawei v žádném případě neznevýhodňuje evropské dodavatele technologií. Díky strategii zadávání zakázek postavené na kombinování technologií různých dodavatelů (tzv. multi-vendor strategie) jsou již dlouhá léta instalovány do infrastruktury evropských sítí komponenty jak evropského, tak i asijského původu. Toto je důkazem, že se v případě budování infrastruktury 5G s evropskými dodavateli jednoznačně počítá. Stejně jako se asijské společnosti chtějí zapojit do evropského dění, jsou i evropští dodavatelé hojně vyhledáváni asijskými státy a ke dnešnímu dni u nich bylo objednáno více než 40 % technologie pro výstavbu jádra sítě 5G patřící operátoru China Mobile, stejně jako objednávky na budování přístupových sítí 5G v Číně.

„Kybernetická bezpečnost je pro nás tou největší prioritou a bereme ji velmi vážně.“ Willi Song, generální ředitel Huawei Czech

Závěr

Bezpečnost je proto naším absolutním závazkem v každém odvětví. Vždy jsme vítali nápady či doporučení, které by nám pomohly zlepšit se v našich aktivitách, abychom mohli přinést lepší zážitek našim zákazníkům a lidem kolem nich. K dnešnímu dni jsme proto jedna z nejvíce otevřených, zkoumaných a transparentních společností na světě a vždy také budeme dávat přednost otázkám bezpečnosti před otázkami nákladů, časového plánování či funkcí. Bezpečnost stojí v srdci životního cyklu všech našich produktů – od jejich designu, přes vývoj, až po spuštění a doručení zákazníkům. A pokud stojíme před novým bezpečnostním standardem či certifikací, směle jim jdeme naproti s cílem si je osvojit.

Bezpečnost není jen sektorem, do kterého nepřetržitě investujeme. Je to především hodnota, která je základním kamenem naší existence. A je to právě bezpečnost, pro kterou děláme více, než se od nás očekává.