Huawei
Celosvětový leader v oblasti technologií 5G

5G a ČR

Dnešní svět je digitálně propojen. Od pulzujících měst, přes venkovskou krajinu, všude žijí, cestují či pracují lidé, kteří chtějí být ve spojení – se svými blízkými a přáteli, ale i se svou kanceláří či domácností. Nároky na využívání moderních technologií se spolu s rychlejším životním tempem zvyšují. My v Huawei už od roku 1987 děláme vše proto, abychom dali našimi technologiemi světu možnosti tyto a všechny budoucí nároky zvládnout.

 

Huawei: ve světě

Huawei je předním globálním poskytovatelem infrastruktury informačních a komunikačních technologií (ICT) a chytrých zařízení. Prostřednictvím integrovaných řešení v rámci klíčových oblastí – telekomunikační sítě, IT, chytrá zařízení, cloudové služby, digitální energie – jsme odhodláni přinést digitální technologie do každé domácnosti, organizace i pro každého jednotlivce, abychom společně vytvořili zcela propojený a inteligentní svět.

Se 195 000 zaměstnanci ve více než 170 zemích pečujeme o více než 3 miliardy zákazníků po celém světě. Portfolio našich produktů, řešení a služeb je vysoce konkurenceschopné, důraz klademe především na maximální zabezpečení. V rámci otevřené spolupráce s partnery napříč obory neustále pracujeme na tom, abychom skrze jistotu stabilního připojení díky našim technologiím umožnili malým i velkým organizacím inovaci a otevřeli cestu k novým příležitostem tak, abychom našim zákazníkům přinesli více pohodlí, zábavy i inspirace.

194 000 zaměstnanců

195 000 zaměstnanců na celém světě

96 000+ R&D zaměstnanců

105 000 zaměstnanců ve vědě a výzkumu

170+ zemí

170 zemí, kde působíme

61. v žebříčku Fortune Global 500

3 mld. zákazníků

Středem našeho vesmíru je zákazník a jeho potřeby, a právě k nim směřujeme veškerý náš výzkum a vývoj. Že toto odhodlání bereme vážně, dokazuje i fakt, že jsme v Evropě za loňský rok podali nejvíce patentových přihlášek (3544) ze všech a naše společnost tak překonala další velké hráče v odvětví. Úspěch Huawei závisí právě na obrovských investicích do výzkumu a vývoje, což se odráží i v počtu patentových přihlášek. V roce 2021 přesáhly naše investice do rozvoje našich technologií 22 miliard dolarů a inovacím se v rámci naší společnosti věnuje více než 105 000 zaměstnanců.

 

Huawei: v České republice

Na českém trhu působí Huawei od roku 2005 pod hlavičkou společnosti Huawei Technologies (Czech), s.r.o., založené a sídlící v Praze. S téměř třemi stovkami zaměstnanců a další stovkou externích odborníků dodáváme ICT řešení, infrastrukturu a služby pro podnikový i veřejný sektor. Našim cílem vždy bylo podporovat místní společnost, a proto podstatnou část týmu v rámci České republiky tvoří lokální zaměstnanci. Jelikož nám záleží na integraci našich technologií v místním prostředí, navázali jsme spolupráci se všemi největšími českými operátory – Vodafone, O2 i T-Mobile – a v současné době máme již více než 130 českých partnerů v rámci ICT odvětví.

Huawei Technologies (Czech), s.r.o.

Společnost byla zřízena v roce 2005 se 173 zaměstnanci a stovkou externích spolupracovníků. Sídlo společnosti je v Praze - celý český trh pokrývá 39 poboček a jedna regionální centrála.

Kooperativní a lokální

  • Více než 3/4 českých zaměstnanců
  • Založili jsme místní školící centrum
  • Tři hlavní operátoři: O2, T-Mobile, Vodafone
  • Více než 130 místních ICT partnerů
 

Sociální zodpovědnost

Ve svém konání nepřetržitě podporujeme společnost a jednáme zodpovědně. Stejně jako v ostatních zemích máme i v ČR zájem o podporu mladých talentů, a proto jsme v roce 2015 spustili globální vzdělávací projekt společnosti Huawei nazvaný Seeds for the Future. Program běží od roku 2008 s cílem rozvíjet mladé talenty v oblasti komunikační a výpočetní techniky, podpořit výměnu know-how, vzájemné porozumění a zájem o sektor telekomunikací. Do programu se zapojilo na 30 tisíc studentů ze 108 zemí a více než 350 univerzit po celém světě. Více než 3600 studentů mělo možnost navštívit centrálu společnosti Huawei a studovat v Číně, navštívit R&D centra společnosti Huawei, absolvovat přednášky o problematice sítí, novinky o 5G, ale i o historii Číny nebo projít základy čínštiny. Od roku 2015 se do programu zapojilo více než 100 českých studentů.

V rámci regionálního projektu 1000 Dreams dodáváme motivaci k překonání překážek, darujeme knihy a hračky dětským domovům, nemocnicím a nevládním organizacím. Projekt byl zahájen v roce 2019 a potrvá po dobu pěti let. Doposud jsme věnovali více než tisíc hraček a knih 11 organizacím za více než 600 000 Kč.

Na pomoc v boji s onemocněním Covid-19 jsme na začátku epidemie darovali 30 000 respirátorů do nemocnic. V rámci projektu ICT proti covidu jsme darovali českým seniorům 500 mobilních telefonů, aby mohli zůstat v kontaktu se svým okolím a rodinou i během pandemických omezení. Dům pro seniory Jeřabina od nás získal Huawei IdeaHub – interaktivní velkoplošný displej určený nejen pro práci či výuku, ale i pro zábavu.

Vedeme vzdělávací kampaň #vbezpeci, která je cílená zejména na vzdělávání a ochranu nejvíce ohrožených skupin, tedy dětí a seniorů. Kampaň pomáhá s navigací a ochranou v online světě, upozorňuje na nástrahy a vysvětluje správné postupy a návyky, díky kterým mohou všichni bezpečně těžit z pozitivních přínosů digitálního světa.

Dalším z cílů, který na základě naší inkluzivní filozofie rádi podporujeme, je pomáhat hendikepovaným být běžnou součástí společnosti. Sportovnímu klubu vozíčkářů Praha jsme poskytli finanční podporu na provoz sportovních oddílů a či letních táborů.

 

Globální vedoucí poskytovatel ICT infrastruktury, 5G a chytrých zařízení

Sítě 5G již nyní hýbou celým světem. O jejich rychlé nasazení usilují nejen vyspělé státy, ale všechny země, v jejichž zájmu jsou nové ekonomické příležitosti. Na prvních 5G technologiích začala naše společnost pracovat již v roce 2009. O čtyři roky později jsme najali 300 nejlepších expertů zabývajících se bezdrátovými technologiemi a rozhodli jsme se zveřejnit investici 600 milionů dolarů do vývoje v oblasti 5G. Od té doby se řady našich zaměstnanců v sektoru 5G rozrostly do tisíců a investice do 5G vývoje a výzkumu přesáhly 4 miliardy dolarů.

Společná inovační centra

36 společných inovačních center, podniků a partnerství.

Společná inovační centra

Patenty

Huawei je vlastníkem více než 110 000 aktivních patentů ve více než 45 000 patentových skupinách. Ročně platí 3 miliardy dolarů za patentové licenčních poplatky.

Patenty

Ekosystém

Společnost je členem více než 600 oborových organizací, včetně standardizačních autorit, průmyslových aliancí, akademických asociací či open source sdružení.

Normy

Vysoké investice, nepřetržité inovace a zjednodušená řešení:
Jak se Huawei stal světovým lídrem v komercializaci 5G

Infographic11 Infographic11

Jako jedni z prvních průkopníků v tomto odvětví jsme získali technologický náskok, díky kterému jsme vyhledávaným partnerem pro výstavbu sítí 5G nejen v domovské Asii, ale i v Evropě. Vybudovali jsme více než polovinu 5G sítě po celém světě. Špičková síť 5G od Huawei zahrnuje celou škálu produktových řešení od zjednodušené sítě pro rádiový přístup (RAN) přes inteligentní síť IP, vysokorychlostní mobilní připojení, až po zelená řešení a služby 5G typu end-to-end na základě umělé inteligence. Jsme dodavatelem více než 3 000 5G soukromých sítí pro průmyslové využití. Nezávislá měření ukázala, že naše sítě pro operátory ve Švýcarsku, Německu, Finsku, Holandsku nabízejí nejlepší služby pro koncové zákazníky.

Vysoké investice do 5G: 4 miliardy dolarů v průběhu minulé dekády

Nepřetržité inovace

Infographic12 Infographic12

Zjednodušené
nasazení

Nejnižší spotřeba energie, lehčí zařízení, minimální vyžadovaná rekonstrukce

Zjednodušené
umístění

"1+1" zjednodušené anténní řešení: Lepší cenová nabídka za jednotku

Mimořádný
zážitek

Všudypřítomný xGbps zážitek

„Neustále investujeme do oblastí, jako jsou základní teorie, materiály a algoritmy, které nám umožňují vyvinout nejlepší řešení pro náš obor a pomoci operátorům dosáhnout komerčního úspěchu 5G.” Pcheng Sung, vedoucí marketingu a prodeje v divizi Carrier Business Group společnosti Huawei

 

Nejvíce auditovaná společnost na světě

Bezpečnost se začíná tvořit tam, kde jsou naše hodnoty a přesvědčení

Technologie je nádherná, ale nesmírně spletitá věc. Člověk ji není schopen ovládnout sám – tvoří se na základě partnerství, ve spolupráci s globálními dodavatelskými řetězci, se zástupci průmyslů i vlád, přičemž všichni společně usilují o to, aby byly technologie přínosem celému lidstvu. Klíčem k bezpečnému využívání technologií je jejich nekompromisní zabezpečení. Huawei jakožto nejvíce auditovaná společnost na celém světě dělá maximum pro to, aby v tomto ohledu nabídla ještě více, než vyžadují sami zákazníci, ale i právní normy.

Technologie Huawei jsou bezpečné

Za celých 35 let našeho působení, tedy od doby založení společnosti, nedošlo k jedinému incidentu, který by otřásl důvěrou našich zákazníků. Mobilní sítě vybudované společností Huawei využívají více než tři miliardy lidí ve 170 zemích celého světa včetně České republiky. V posledních letech stoupá intenzita veřejných debat vztahujících se k bezpečnosti a i z toho důvodu je pro nás transparentnost důležitá více než kdy dříve. Spolupráci s nezávislými institucemi, s auditory i mezinárodními experty na kyberbezpečnost jako je například německý BSI (Spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky) jsme vždy vítali a jejich prověrkami procházíme s čistým štítem. Jako jeden z mála dodavatelů technologií jsme dokonce přistoupili k nezávislé analýze našeho kódu. Zejména u technologií 5G jsme dokonce těmi, kdo na bezpečnost apelují více než jiní, neboť jsme předložili mnohá doporučení, jak by bylo možné bezpečnost systémů posílit – například skrze komplexnější šifrování.

Bezpečnost dat podléhá českým zákonům

Při využívání technologie Huawei jsou česká data v naprostém bezpečí, společnost sídlí v ČR a řídí se výhradně českou jurisdikcí. Dodáváme provozovatelům sítí technologie pro budování sítí, žádné sítě neprovozujeme a k datům zákazníků nemáme přístup. Toto je v kompetenci operátorů, jako jsou Vodafone, O2 či T-Mobile, kteří jsou vlastníky mobilních sítí. Jsou to právě operátoři, kdo mají plný přístup k datům, a pomocí komplexních bezpečnostních mechanismů chrání mobilní sítě a data uživatelů proti případným útokům.

Kybernetická bezpečnost a ochrana soukromí je hlavní prioritou Huawei

Rozhodující jsou zejména přísné technologické kontroly, organizační opatření u síťových operátorů a strategie zadávání zakázek, která je postavená na víceru dodavatelích, tedy diverzifikaci. Spoléhat se totiž při výstavbě sítě 5G na jednoho dodavatele je vysoce riskantním krokem – síť postavená výlučně na zařízeních jednoho typu je totiž v případě útoku mnohem zranitelnější, než když ji tvoří více rozdílných součástí. Klíčem k bezpečnosti je proto diverzita. Přítomnost více dodavatelů na trhu totiž zvyšuje konkurenceschopnost i odolnost. Trh s omezeným počtem dodavatelů zvyšuje riziko, což může mít dopad na bezpečnosti.

 

Cyber Security a ochrana soukromí je hlavní prioritou Huawei

Nezávislí a respektovaní odborníci na kyberbezpečnost, jako jsou BSI či NCSC, mají jasno – na původu technologií použitých k výstavbě sítí v otázkách bezpečnosti nezáleží. Rozhodující jsou zejména přísné technologické kontroly, redundance síťových prvků, organizační opatření u síťových operátorů a strategie zadávání zakázek, která je postavená na víceru dodavatelích. Spoléhat se totiž při výstavbě sítě 5G na jednoho dodavatele je vysoce riskantním krokem – síť postavená výlučně na zařízeních jednoho typu je totiž v případě útoku mnohem zranitelnější, než když ji tvoří více rozdílných součástí. Klíčem k bezpečnosti je proto diverzita. Britský parlamentní výbor pro zpravodajství a bezpečnost explicitně prohlásil, že celková bezpečnost sítí se při zapojení společnosti Huawei v každém případě zvýší. Přítomnost více dodavatelů na trhu totiž zvyšuje konkurenceschopnost i odolnost. Proti vyloučení některých dodavatelů důrazně varoval i bezpečnostní expert mnichovské Univerzity spolkové armády na zasedání německého spolkového sněmu – trh s omezeným počtem dodavatelů by zvýšil riziko monokultury, což může mít v případě bezpečnosti katastrofické následky.

Spolehlivý partner

Regiony zasažené zemětřesením, tsunami, nemocemi, ale i válkami, se vždy mohou spolehnout na naše odhodlání dodat bezpečná a stabilní řešení pro provoz sítí našich zákazníků.

Větší závazek

„Raději bychom společnost zavřeli, než porušili bezpečnost našich zákazníků.“ Žen Čeng-fej, zakladatel společnosti Huawei

Větší kontrola

Vybudovali jsme vlastní centra kybernetické bezpečnosti, která slouží pro technické ověřování a jako evaluační platforma.

Větší kontrola

V průběhu posledních 30 let vykazujeme v oblasti kyberbezpečnosti přesvědčivých výsledků

170+ zemí

170+ zemí

3+ miliardy lidí

3+ miliardy lidí

1,500 poskytovatelů sítí

1 500 poskytovatelů sítí

Rozhodnutí operátorů ve prospěch společnosti Huawei v žádném případě není znevýhodněním pro evropské dodavatele technologií. Díky strategii zadávání zakázek postavené na kombinování technologií různých dodavatelů (tzv. multi-vendor strategie) jsou již dlouhá léta instalovány do infrastruktury evropských sítí komponenty jak evropského, tak mimoevropského původu. Toto je důkazem, že se v případě budování infrastruktury 5G s evropskými dodavateli jednoznačně počítá. Stejně jako se asijské společnosti chtějí zapojit do evropského dění, jsou i evropští dodavatelé hojně vyhledáváni asijskými státy a ke dnešnímu dni u nich bylo objednáno více než 40 % technologie pro výstavbu jádra sítě 5G patřící operátoru China Mobile, stejně jako objednávky na budování přístupových sítí 5G v Číně.

„Kybernetická bezpečnost je pro nás tou největší prioritou a bereme ji velmi vážně.“ James Tang, generální ředitel Huawei Technologies pro Českou republiku

 

Závěr

Bezpečnost je proto naším absolutním závazkem v každém odvětví. Vždy jsme vítali nápady či doporučení, které by nám pomohly zlepšit se v našich aktivitách, abychom mohli přinést lepší zážitek našim zákazníkům a lidem kolem nich. K dnešnímu dni jsme proto jedna z nejvíce otevřených, nejvíce zkoumaných a nejvíce transparentních společností na světě a vždy také budeme dávat přednost otázkám bezpečnosti před otázkami nákladů, časového plánování či funkcí. Bezpečnost stojí v srdci životního cyklu všech našich produktů – od jejich designu, přes vývoj, až po spuštění a doručení zákazníkům. A pokud stojíme před novým bezpečnostním standardem či certifikací, směle jim jdeme naproti s cílem si je osvojit.

Bezpečnost není jen sektorem, do kterého nepřetržitě investujeme. Je to především hodnota, která je základním kamenem naší existence. A je to právě bezpečnost, pro kterou děláme více, než se od nás očekává.