Když pod stromečkem čeká vstupenka do on-line světa

Když pod stromečkem čeká vstupenka do on-line světa

Vánoce tu jsou co by dup a Ježíšek už teď projíždí seznamy stovek tisíc dětí, které s nadšením očekávají jeho příchod s hromadu dárečků. Už v říjnu nákupní rádce Heureka.cz předvídal, že se letošními hity stanou především elektronika a příslušenství s označením smart. Někdo si rozbalí chytré hodinky, jiný třeba herní konzoli či inteligentní kuchyňský hrnec. Je však jeden typ dárku, po kterém – pokud ho ještě nemá – každoročně touží většina českých dětí. Je jím první chytrý telefon, se kterým však přichází nová zodpovědnost a překvapivě hlavně pro rodiče. Proč se není čemu divit?

Nebezpečí číhá i za on-line rohem

O chytrý telefon již dávno žadoní nejen děti na prvním stupni základní školy. Chtějí se vytáhnout před kamarády, zapadnout mezi ně a mít pocit, že už jsou taky trochu součástí toho velkého, dospělého světa. Před tím, než se rodič nechá svým potomkem zviklat, si ale musí odpovědět na otázku, na co bude dítěti telefon dobrý. Moderní technologie jsou skvělým pomocníkem, který umožní rodičům dítě lépe ochránit ve fyzickém světě, mít ho v dosahu a být s ním v kontaktu. Stejně zásadní je však pamatovat na to, že ochrana je nutná i ve světě digitálním, který je také plný nečekaných nástrah zejména pro ty, co do něj vstupují s naivní důvěrou.


„U dětí je potřeba zvážit, v jakém věku je plnohodnotně do on-line světa pozvat,“ říká Pavel Košek, odborník na on-line bezpečnost a ředitel korporátní komunikace ve společnosti Huawei ČR. "Osamostatňovat v digitálním světě by se měly na prvním stupni, mezi 6. a 10. rokem věku. Klíčové pak musí být, aby rodič či dospělý byl pro dítě průvodcem, ochráncem a garantem bezpečného a přínosného užívání technologií, chránil je zejména před nadměrným trávením času on-line, šikanou, hecováním a predátory," nastiňuje Košek hlavní rodičovskou výzvu.

Nepodceňme kontrolu

Děti vstupují do života již obklopeny technologiemi. Od útlého věku jim je umožněno zacházení s nejrůznější elektronikou, která nezřídka slouží k odvedení pozornosti, když se rodič dítěti na chvilku nemůže plně věnovat. Například takový tablet, který je vnímán zejména jako zdroj zábavy či učení, vlastní podle průzkumu operátora O2 před dovršením pátého roku života téměř 12 % dětí. Vlastní chytrý telefon už ale znamená, že jej má dítě neustále u sebe, nosí jej do školy a může jej používat kdykoliv i mimo zraky rodičů.

Přitom právě rodičovská kontrola je u dětí extrémně důležitá. Mnozí však dohled podceňují - podle portálu E-Bezpečí správu technologických zařízení svých potomků pomocí příslušného softwaru řeší jen 6 % rodičů a skoro 63 % nijak neomezuje dítěti vyhledávání na internetu. Naštěstí téměř čtyři pětiny rodičů se svými dětmi o různých nástrahách a úskalích internetu mluví, což je podle odborníků ještě společně se vzájemnou důvěrou stejně, ne-li více důležité než samotné nástroje kontroly.


Mluvte, jděte příkladem a věřte si

Jak tedy euforické dítě nejlépe chránit od chvíle, kdy na něj z vánočního papíru vykoukne vytoužený smartphone? „Neexistuje žádné univerzální řešení nebo stoprocentně účinná sada pouček. Je to tvrdá rodičovská dřina,“ říká Košek. Děti chtějí digitální svět prozkoumat stejně bezhlavě a s nadšením jako ten fyzický kolem nás a stejně jako je učíme rozhlížet se na přechodu, musíme jim ukázat, jak se rozhlížet po internetu. Zároveň jim ale musíme být vzorem, omezit svůj vlastní čas strávený před obrazovkou a vymýšlet aktivity, které zabaví celou rodinu i offline.

K digitálnímu světu vašich dětí pak přistupujte otevřeně, zkuste do něj proniknout, zahrát si jejich hry a prohlédnout weby či aplikace, které je zajímají. Společně si pravidelně povídejte, co na ně může číhat, co na internet dávat a nedávat, nebo také jak vypadá konverzace, která je už za hranicí slušného chování. Již na prvním stupni se děti mohou setkat opravdu se vším od kyberšikany až po sexuální vydírání. Otevřená náruč a vzájemná důvěra ale pomohou dosáhnout toho, že kdyby se dítě dostalo do jakkoli nepříjemné situace, nebude se bát svěřit. Najděte si tak čas hned v období svátků a začněte si s dětmi o nástrahách online světa povídat. S talířem cukroví k tomu to navíc rázem půjde veseleji.

Vítejte #vbezpečí

Edukativní kampaň společnosti Huawei již druhým rokem pomáhá rodinám představit on-line svět těm nejmladším i nejstarším členům domácnosti. Pod hashtagem #vbezpeci najdete řadu užitečných rad i návodů, jak své blízké navigovat internetem bez starostí.