Kilimandžáro je online! Z vrcholku se pochlubíte v přímém přenosu

Kilimandžáro je online! Z vrcholku se pochlubíte v přímém přenosu

Patříte k dobrodruhům, kterým dovolená na pláži nic neříká? Hledáte nové výzvy a láká vás adrenalin? Možná je i právě pro vás životní sen mnoha milovníků hor – výstup na Kilimandžáro je totiž rozhodně zážitkem, na který nikdy nezapomenete.

První snahy o zdolání hory byly zapsány do kronik v roce 1861, kdy se o výstup neúspěšně pokusil pruský důstojník baron Karl Klaus von der Decken. Náročnou výpravu podnikla roku 1889 i německo-rakouská dvojice Hans Meyer a Ludwig Purtscheller a tentokrát se zadařilo. Každý rok se o stejný počin pokouší asi padesát tisíc odvážlivců, současné vybavení a možnosti se ovšem s podmínkami prvních pokořitelů zdaleka nedají srovnávat. Nedávno navíc na Kilimandžáro dorazila revoluční novinka – vysokorychlostní internet.

Volání o pomoc? Bez problému

Od konce loňského prosince jsou horské chaty umístěné podél hlavní cesty, včetně Horombo a Kibo, a samozřejmě také vrcholek Uhuru, pokryty stabilním a spolehlivým připojením. Příbuzní horalů tak již nemusí trýznit obavy, které v dnešní době nepřetržitého kontaktu přináší momenty nuceného odpojení. Možnost pochlubit se živě fotkou či videem z pokořeného vrcholu je ovšem spíše takový bonus vysokorychlostní sítě. Internet je důležitý především pro horské vůdce a personál chat, kteří jsou díky němu neustále v obraze kvůli aktuálnímu počasí a samozřejmě všichni včetně návštěvníků mají jednodušší možnost zavolat o pomoc v případě nouze.


Vybudování širokopásmové páteřní sítě proběhlo ve spolupráci ICT společnosti Tanzania Telecommunications Corporation (TTCL) a společnosti Huawei, která dodala většinu telekomunikačního vybavení pro vybudování sítě na světoznámé hoře. „Odhalení sítě a zavedení internetového signálu od úpatí hory Kilimandžáro až na vrchol mi připomíná slova Julia Nyerereho, otce tanzanského národa. Ten řekl: ‚Zapalujeme pochodeň, abychom lidem přinesli naději.‘ Dnes poskytnutím připojení otevíráme dveře světu, aby mohl mluvit o Kilimandžáru, a přitahujeme pozornost světa k Tanzanii,“ prohlásil při slavnostním spuštění sítě Venus Muro, předseda představenstva TTCL.

Rozšíření pracovního trhu

Z novinky jsou nadšení nejen cestovatelé a horský personál, pozitivní budoucnost vyhlížejí i ostatní obyvatelé země. Tanzanie si díky zavedení vysokorychlostního internetu na své nejznámější hoře slibuje přilákat ještě více turistů, což je pro tuto východoafrickou zemi naprosto zásadní. Turistická atraktivita jde totiž ruku v ruce s rostoucí zaměstnaností, zvyšováním příjmů i podporou místního rozvoje. Cestovní ruch je již nyní pro tanzanskou ekonomiku naprosto zásadní – v loňském roce vygeneroval přibližně 1,4 miliardy amerických dolarů, a to je 6 % tanzanského HDP! Nárůst turismu je tak vnímán s otevřenou náručí.

„Připojení nejvyššího vrcholu Afriky přináší tanzanskému lidu naději a sílu a Tanzánci jsou díky němu opět hrdí na svou zemi,“ pochválil technologickou inovaci tanzanský ministr informací, komunikací a informačních technologií Nape Moses Nnauye. Krajina pyšnící se čestným místem na seznamu světového dědictví UNESCO, příslib dobrodružných zážitků, fascinující kultura, vysokorychlostní internet... Tak co, už také balíte kufry?