Na prahu Průmyslu 4.0: Soukromé 5G sítě přináší revoluci do výrobních podniků
Vyšší efektivita práce, jednodušší logistika a snížení provozních nákladů – sen, po jehož naplnění touží každá výrobní společnost, se díky rychle postupující digitalizaci přibližuje skutečnosti. Základem ovšem není zvýšení počtu zaměstnanců, nýbrž chytrá investice do nových technologií, které pomohou podniku s transformací v plně propojený výrobní závod. O to, aby do sebe v rámci moderního digitálního ekosystému vše hladce zapadalo, se postarají lokální sítě nové generace 5G.
Výrobní průmysl čeká v příštích letech vzrušující rozvoj. Nový standard mobilní komunikace nastavený mobilními sítěmi 5G umožní podnikům v reálném čase ovládat stovky tisíc zařízení najednou. Automatizace se dotkne výrobních linek i manipulační techniky a zaštítí ji umělá inteligence, která na rozdíl od člověka nepotřebuje pracovat na směny. Samostatně fungující ekosystém už dávno není pouhou hudbou budoucnosti, privátní sítě 5G ji na čím dál více místech mění v realitu.
Na rozdíl od běžné 5G sítě, je privátní síť určena pro konkrétní podniky, výrobní závody či továrny, které jsou vybaveny hardwarem a softwarem na míru. Soukromé 5G sítě jsou izolované od veřejných sítí a lze je proto upravit podle specifických požadavků daného podniku, díky čemuž lze hladce zvládat komplexní úlohy a procesy.
Dálný východ nastavuje směr
S podnikovými 5G sítěmi již začíná experimentovat a postupně je využívat řada velkých průmyslových společností napříč světem. Podle analytiků je však díky obrovským investicím do vysoce pokrokových pracovišť i ambiciózním vládním programům v čele tohoto závodu Čína, jejíž technologický gigant Huawei má navíc ze všech světových dodavatelů technologií nejvyšší počet patentů souvisejících s 5G.
Například už v roce 2019 se Huawei spojil s operátorem China Mobile a společně vybudovali privátní 5G pro železárnu a ocelárnu v jihočínském městě Siang-tchan, kde nyní lze díky 5G ovládat chytré jeřáby, monitorovat a okamžitě analyzovat pro podnik kritické parametry, jako například okolní vibrace, teplotu či vlhkost vzduchu, nebo viskozitu materiálů, ale také významně zvýšit efektivitu kontroly kvality. Výhod ultra rychlého připojení využívá i uhelný důl Sin-jüan, kde je 5G síť vybudována v podzemí a vedle vzdálené kontroly dolů umožňuje i automatizaci těžební činnosti s pomocí na dálku ovládaného tunelovacího zařízení.
Chytrý vozík, co nepotřebuje řidiče
Ačkoliv je oproti Asii či Spojeným státům stále mírně pozadu, i Evropa začíná postupně naskakovat na vlnu 5G. Jedním z úspěšných 5G projektů na starém kontinentě je například distribuční centrum společnosti Huawei nedaleko maďarské Budapešti. Měsíčně je odsud vyřízeno okolo 60 tisíc dodávek, což vyžaduje precizní organizovanost, ale i flexibilitu v přizpůsobení se nenadálým situacím. Náročnou logistiku nově pomáhá zvládat například automaticky řízená manipulační technika v kombinaci s rozšířenou realitou, či automatizovaná 5G řešení řízená umělou inteligencí. S technologickým rozvojem se výrazně zvýšila efektivita celého distribučního centra a privátní 5G síť napomohla také k lepšímu zabezpečení dat i k vyšší bezpečnosti práce zejména v případě manipulace.
Společnost Huawei ke konci roku 2021 podpořila již tisíce projektů soukromých sítí 5GtoB po celém světě a podepsala více než 3 000 komerčních smluv. Odvětví, v rámci nichž společnost spolupracuje s průmyslovými partnery na zavádění soukromých sítí 5G, pokrývají například zpracovatelský, těžební či ropný průmysl, ale týkají se také správy přístavů, energetických sítí, či dopravy. Vysokorychlostní sítě 5G v kombinaci s umělou inteligencí a dalšími inovativními digitálními technologiemi pomáhají řadě průmyslových odvětví dosáhnout digitální modernizace a přiblížit se nástupu Průmyslu 4.0.
Distribuční centrum Huawei má vlastní páteřní síť a edge computing systém.. Přenos dat je díky lokálnímu cloudu a 5G připojení velmi rychlý s prakticky nulovou latencí. V praxi to například vypadá tak, že jsou do sítě připojeny čtyři samořídící vysokozdvižné vozíky s instalovanými kamerami a obraz je v reálném čase přenášen přes síť do centrálního počítače. Ten záznam nepřetržitě analyzuje a na základě analýzy spojené s požadavkem naviguje vozíky na správné místo. Díky tomu je manipulační proces plně automatizován od příjezdu až po skladování, stejně jako po svoz a přepravu dílů na místo montáže. Od zavedení privátních 5G sítí stoupla efektivita distribučního centra v určitých procesech o 30 - 40 %, přičemž podle předpokladů analytiků tento růst ještě není u konce.
První 5G vlaštovky v Česku
Kde by privátní 5G sítě mohly najít uplatnění v České republice, si mohli nedávno prohlédnout návštěvníci speciální akce pořádané společností Huawei v Praze. Interaktivní 5G Truck prezentoval řadu aplikačních scénářů a obchodních případů pro využití těchto sítí v různých vertikálních odvětvích. K vidění tak byly například speciální brýle na kontrolu pracovního postupu, autonomní robot nebo příslušenství pro vrtačku, které pracovníkovi ukáže přesná data při utahování šroubů a závitů. Společně s představením inovativních řešení Huawei také oficiálně spustila „Demonstrační platformu pro 5GtoB a Průmysl 4.0“. Platforma bude otevřena vybraným zákazníkům z řad operátorů, aby jim umožnila komunikovat a sdílet s jejich partnery a klienty informace o novinkách a inovacích v oblasti Průmyslu 4.0.