V ČR dochází k více než desítce požárů solárních panelů ročně. Rezidenční portfolio FusionSolar snižuje riziko jejich vzniku

V ČR dochází k více než desítce požárů solárních panelů ročně. Rezidenční portfolio FusionSolar snižuje riziko jejich vzniku

Raketový nárůst instalací fotovoltaických systémů na fasádách a střechách rezidenčních domů i komerčních objektů zvyšuje podíl obnovitelných zdrojů energie v celkovém energetickém mixu. Obrací ale také pozornost k některým problémům, například k hašení požárů fotovoltaiky. V České republice došlo podle údajů HZS ČR v posledních letech k více než 10 takovým událostem ročně. Škody často bývají velké. Nabídka produktů pro domácnosti FusionSolar společnosti Huawei zahrnuje pokročilé fotovoltaické systémy, které kladou důraz na vyšší efektivitu a bezpečnost.

Počet instalovaných fotovoltaických systémů raketově roste. Loni byl nárůst v České republice o více než 380 % v porovnání s rokem 2022. Nemalý podíl na tom má jejich umísťování na obytných domech, kde jsou vysoké nároky na bezpečnost. Hlavní problém stávajících fotovoltaických systémů spočívá v riziku vzniku požárů způsobených elektrickými oblouky, kde mohou vznikat teploty až 3 000 °C. Při jejich hašení, ale i při instalaci fotovoltaických systémů, je tu také riziko úrazu vysokým napětím a proudem.

 

„Naše nejnovější portfolio FusionSolar dokládá, že dokážeme vytvářet udržitelná řešení, které posouvají limity v efektivitě solárních systémů, a zároveň řeší reálné problémy, které při jejich provozu vznikají," říká Edison Yuan, ředitel společnosti Huawei Digital Power pro Českou republiku, Rakousko a Slovensko. „Jsme hrdí, že můžeme nabídnout řešení, která nejen zlepšují životní prostředí, ale také poskytují našim zákazníkům bezpečnější a efektivnější způsoby, jak využívat energii slunce."

 

Nové produkty řady FusionSolar od společnosti Huawei nabízí zákazníkům řešení na klíč pro maximální využití solární energie. Jsou zde uplatněné nejnovější technologie, jako je ochrana proti obloukovému zkratu (AFCI – Arc Fault Circuit Interrupter), kdy patentovaný střídač dokáže detekovat a přerušit elektrické oblouky a zabránit tak vzniku požáru.

Další technologií, která stojí za zmínku, je Rapid Shutdown (RSD) pro rychlé odpojení systému. Tradiční fotovoltaické elektrárny na střechách mají během dne vysoké DC (stejnosměrné) napětí i při vypnutí střídače. Hasiči v některých případech dokonce musí před zákrokem počkat, až panely zcela shoří. Díky funkci RSD se po odpojení DC (stejnosměrné) nebo AC (střídavé) strany střídače napětí rychle sníží na bezpečnou hodnotu. Hasiči tak mohou co nejdříve zahájit hašení požáru.

Celý systém FusionSolar je navržený tak, aby kromě optimalizace výkonu na úrovni jednotlivých panelů a zajištění efektivního uložení energie nabízel také jednoduchost a vysoký uživatelský komfort, tj. jednotný management pro fotovoltaiku, bateriové úložiště, nabíječku pro elektromobil i další připojené spotřebiče. To umožňuje systémům FusionSolar dosahovat výrazně vyšších výkonů a efektivity. Uplatněné inovace nejen že zvyšují bezpečnost a výkon, ale také podporují snahu o snížení uhlíkové stopy a přechod na zelenější a udržitelnější energetické zdroje. Huawei má v této oblasti jednu z nejširších sad patentů na technologie, řada z nich zajišťuje bezpečnější a efektivnější provoz fotovoltaických instalací.