Chytrá města: budoucnost je v digitalizaci infrastruktury
Chytrá města zní v době globální ekologické krize jako utopie, ale nemusí tomu tak být. Digitalizace infrastruktury znamená první krok na cestě k udržitelnosti. Nové technologie v podobě AI, optických senzorů nebo tzv. internetu věcí mohou přispět k jednoduššímu řízení a chodu měst. Propojení jednotlivých složek infrastruktury přes jednotnou komunikační síť nabídne pozoruhodnou škálu výhod pro města a také pro jejich stále rostoucí počet obyvatel.
Urbanizace stále stoupá, přestože už nyní žije přes 50 % lidí ve městech. S tím souvisí také vyšší spotřeba energií, větší množství odpadu a nekonečné fronty na úřadech. Digitalizace může pomoci městům růst udržitelněji. S využitím nových technologií a sítí půjde zjednodušit jednotlivé procesy a zároveň přispět k ekologicky šetrnějšímu životu ve městě. Počátek můžeme očekávat s úplným přechodem na 5G sítě, které zajistí lepší internetové pokrytí a rychlejší tok informací.
Největší změnu přinesou plně optické sítě. To znamená, že bude veškerý provoz na internetu přenášen optickými kabely, jež poskytují nejen vyšší rychlost přenosu, ale také větší bezpečnost než současné sítě. Takto pokryté město bude více než připraveno na další digitalizaci infrastruktury.
Elektronické platební karty už jsou dnes běžně k vidění. V budoucnosti však budeme moci mít celou svou digitální „peněženku“ v mobilu – od zmíněných karet po občanské a řidičské průkazy. Například v České republice, by měla vláda ještě v roce 2023 zrušit povinnost nosit u sebe doklady, které si stát může ověřit jinak, na kterou by mělo navázat spuštění aplikace eDokladovka. Ta by měla fungovat od začátku roku 2024 a měla by být mobilní alternativou pro klasické, plastové doklady jako řidičský nebo občanský průkaz. Pozadu ale nezůstanou ani úřady a jiné veřejné služby. Díky elektronickým účtům a identitám půjde vyřídit velkou část administrativy přes telefon nebo počítač. Zároveň se dá takto fungující infrastruktura značně zautomatizovat pomocí AI a dalších technologií.
Pojďme se podívat ještě dál do budoucnosti. Do doby, kdy budou po ulicích jezdit automaticky řízené popelářské vozy. Stroje řízené umělou inteligencí odpad efektivně seberou, odvezou, roztřídí a zpracují, poté nebudou vznikat žádné další skládky. Ani tam to ale nekončí. Nové technologie řízení kvality vody a vzduchu zaručí neustálou kontrolu jakékoliv kontaminace. Tato optická detekce nám například umožní sledovat v reálném čase proces čištění vody, díky čemuž dokážeme okamžitě reagovat v případě odhalení nečistot. Stejně tak se tato optická čidla mohou využít pro kontrolu ovzduší ve městě, ať už půjde o teplotu, vlhkost nebo výskyt škodlivých látek. Síť senzorů může být propojena s dalšími částmi infrastruktury města, které budou na tyto podněty patřičně reagovat.
Digitalizace takového formátu ovlivní i činnost vládních orgánů. Například technologie blockchainu, kterou si většina lidí spojí především s kryptoměnami typu Bitcoin a další, by mohla být využita k bezpečnému ukládání a sdílení informací. Blockchain totiž nabízí v podstatě neproniknutelnou ochranu, čímž se zamezí únikům a zneužívání informací.
Chytrá města představují budoucnost, jež se může jevit velmi vzdálená, ale některé kroky lze uskutečnit již nyní. Technologie 5G může už v dnešní době přinést tolik potřebné pokrytí a rychlost připojení. Další digitalizace infrastruktury přinese mnoho výhod v dopravě, úspoře energií, ekologické udržitelnosti nebo v administrativě. Život v takovém městě se stane o něco pohodlnějším a příjemnějším.