Kam nemůže doktor, tam dosáhnou 5G sítě: Jak vypadá zdravotnictví v éře super rychlého internetu?
Bolest hlavy, škrábání v krku... Podzimní nachlazení známe asi každý. Stejně tak i vnitřní debatu na téma, jestli již nastal čas jít k doktorovi, nebo zda-li to ještě pár dní zkusíme vyležet.
Před dvěma lety ale přišla zcela nová situace – zdravotnická zařízení zaplavily davy covidových pacientů a kdo nepocítil absolutní urgenci, do ordinace zkrátka nešel. Podle odborníků se nyní s následky zanedbaných zdravotních potíží a prevence v průběhu pandemie bude naše zdravotnictví ještě dlouhá léta potýkat. Na druhou stranu právě pandemie z velké části stojí za rychlou transformací celého zdravotnického odvětví. Na scénu nastoupily nové technologie, které již nyní na mnoha místech mění lidské životy. Ordinace v telefonu, vzdálená diagnostika či dokonce operační výkony na dálku už nejsou pouze záležitostí sci-fi románů a kvalitní lékařská péče se tak stává dostupnou i pro ty, kteří za ní po svých nechtějí nebo nemohou. Masivní šíření pokročilých 5G sítí navíc postupně přináší tento pokrok do všech koutů světa.
Nová generace, nová vlna pokroku
Informační a telekomunikační technologie hrají v tomto století významnou roli. Proměnily způsob, jakým mezi sebou komunikujeme, způsob našeho vykonávání povolání, získávání informací, interakce s úřady i trávení našeho volného času. Společně s rozšiřováním využívání technologií rostou nároky uživatelů na rychlejší a spolehlivější síť, která vylepší jejich zážitek. Nová generace sítí zvaná 5G ale nabízí mnohem víc – díky zcela nové úrovni přenosové rychlosti, mnohonásobně vyšší kapacitě sítě a nízké latenci přináší vedle dokonalejšího uživatelského zážitku i škálu dosud neprobádaných příležitostí.
Sítě 5G zvládnou propojit všechny a všechno, jakkoliv navzájem daleko a bez sebemenšího zpoždění. Proměnou tak již nyní prochází například odvětví dopravy a transportace, kde rychlé sítě otevírají brány autonomním vozidlům či dronům. Sofistikované robotické systémy pracující bez výrazného lidského zásahu přetváří obraz dnešní výroby a vzrušující změny lze pozorovat také ve zdravotnictví, které díky technologickému pokroku například přináší monitoring tělesných funkcí a lékařskou diagnostiku přímo do našich domovů.
Chytřejší než běžná domácnost
Věděli jste, že každým rokem postihne zhruba 35 tisíc Čechů mozková příhoda? Toto číslo navíc rok od roku stoupá přibližně o 1,5 procenta. Mozková mrtvice je druhou nejčastější příčinou úmrtí na celém světě, přitom pokud je její léčba zahájena do tří až čtyř hodin, může se nezřídka obejít bez vážnějších následků. Co když ale žijete sami, nejste si jistí příznaky nebo patříte k těm, kteří si zdravotní problémy zkrátka nepřipouští? I na to mysleli univerzitní výzkumníci v západořeckém městě Patras, kteří se rozhodli prozkoumat, jaký přínos by mohla mít umělá inteligence v životech seniorů a lidí s chronickým onemocněním či zdravotním postižením.
"Je to, jako bych měl přímo v domě doktora!"
Kostas Koutsopoulos, tester chytrého zrcadla
Jejich prototypy chytré domácnosti jsou prošpikované nejmodernějšími technologiemi, přičemž jedním z hlavních nástrojů je chytré zrcadlo, které díky technologii na rozpoznání obličeje dokáže rozklíčovat náznaky náhlých zdravotních potíží. „Zrcadlo měří základní biometrické charakteristiky, tzv. modality, jako jsou srdeční frekvence nebo krevní tlak,“ uvádí jeden z výzkumníků Christos Antonopoulos. „Dokáže monitorovat zornici oka a dokonce indikovat potenciální budoucí problémy s játry či mnoho dalších věcí. Všechny tyto informace jsou přímo odesílány lékaři nebo rodinným příslušníkům.“ Tímto způsobem lze do jakékoliv domácnosti integrovat základní lékařskou diagnostiku. „Je to, jako bych měl přímo v domě doktora,“ chválí si sedmdesátník Kostas Koutsopoulos, který před zrcadlem provádí rehabilitační cviky.
Další vychytávkou domácnosti jsou senzory monitorující pohyb, díky kterým lze na základě nashromážděných dat odhadnout rané náznaky demence či změny chování obyvatele. Antonopoulos podotýká, že právě tento typ technologie může do budoucna významně ulehčit práci zdravotníkům. Na projektu se ve spolupráci s univerzitou podílí i společnost Huawei a podle její expertky Angeliki Dedopoulou je to právě nárůst konektivity spojený s rozšiřováním 5G sítí, který do budoucna umožní rozvoj konceptu chytrých domácností. „Cílem je ulehčit sektoru zdravotní péče, zejména ve spojitosti s inteligentním domovem,“ uvádí Dedopoulou. Nemocniční struktura je totiž již v dnešní době značně vytížená a vzhledem k růstu poměru seniorů vůči produktivní populaci se očekává zhoršení situace. Jakákoliv možnost přenosu typické nemocniční služby přímo do domácnosti tak pomůže nejen jednotlivci, ale i celému nemocničnímu systému.