Logistika budoucnosti: Inteligentní jeřáby řídí jeřábníci z kanceláře
Na ploše areálu maďarského terminálu East-West Gate nenajdete v pracovní době ani človíčka. Přesto se po ní s elegantní precizností pohybují portálové jeřáby, které odbaví až jeden milion dvacetistopých kontejnerů ročně. Magie? Ale kdepak, vítejte ve světě pokročilých moderních technologií.
Největší intermodální terminál Evropy East-West Gate (EWG) ve východomaďarské obci Fényeslitke je první průmyslovou lokalitou v Evropě, která využívá technologií 5G k ovládání jeřábů na dálku. Jeho umístění není náhodné, leží totiž hned u velké železniční křižovatky Čierna nad Tisou, Čop a Záhony, která ještě před vypuknutím válečného konfliktu na Ukrajině patřila ke zdaleka nejvytíženějším na evropském území. Na ploše 5 milionů metrů čtverečních se nachází terminály, sklady a rozvojové zóny propojené privátní sítí 5G, kterou zde vybudovala společnost Vodafone Hungary ve spolupráci s Huawei. Právě 5G je základním stavebním kamenem celého moderního ekosystému, který zefektivňuje expediční proces, zvyšuje bezpečnost na pracovišti a dokonce do této zapadlé lokality láká mladé pracovní síly.
Využití sítí nové generace
Terminál EWG je poměrně novým počinem. Jeho výstavba na „zelené louce“ započala v roce 2019 a to díky privátním subjektům, které do projektu nainvestovaly zhruba 40 miliard maďarských forintů (tedy okolo 2,5 miliard korun). Areál zahájil provoz v říjnu 2022, přičemž již nyní se jedná o největší a nejmodernější intermodální terminál svého druhu a první soukromý železniční logistický uzel s podporou 5G v Evropě.
Obrovský objem nakládaných a vykládaných kontejnerů klade extrémně vysoké požadavky na efektivitu a bezpečnost, právě zde mají 5G technologie obrovský přínos. „Jelikož 5G umožňuje propojení všech vnitřních komunikačních a technických zařízení, lze vysoce automatizované jeřáby terminálu ovládat na dálku a vykonávat s nimi jemné pohyby. To výrazně zvyšuje produktivitu a zároveň poskytuje pohodlnější pracovní prostředí pro operátory jeřábů,“ uvedl János Tálosi, generální ředitel společnosti East-West Intermodal Logistics Plc. Areál EWG je dokonalým příkladem využití 5G v průmyslovém odvětví – výhodou sítě nové generace je totiž datová propustnost i nízká latence, která je pro dálkové ovládání jeřábů a dalších chytrých zařízení naprosto nezbytná. Pokrytí celého areálu zajišťuje jedna základnová stanice.
Vysoká bezpečnost a moderní prostředí
Terminál využívá čtyři typy dálkově ovládaných jeřábů: tři obří portálové jeřáby na kolejnicích o šířce od 28 do 41 metrů a 20 metrů vysoký jeřáb na gumových pneumatikách. Každý z jeřábů, vyrobených rakouskou společností Künz speciálně pro vzdálené operace prostřednictvím 5G, může naložit až 45 tun nákladu a vlastní certifikáty ATEX a ADR, což umožňuje manipulaci s nebezpečnými materiály, jako jsou například kontejnery s plynem a chemikáliemi.
Všechny jeřáby jsou také opatřeny dvaceti kamerami s vysokým rozlišením, jejichž obraz v reálném čase sledují jeřábníci pohodlně usazení v kanceláři uprostřed terminálu. Jelikož díky 5G mohou v reálném čase, tedy bez jakéhokoliv zpoždění, jeřáby ovládat, princip je stejný, jako kdyby zaměstnanci seděli přímo v kabině jeřábu. Tento způsob práce však násobně zvyšuje její bezpečnost a pro mnohé i atraktivitu tohoto zaměstnání. „Zdejší digitalizovaná, technologicky vyspělá řešení lákají mnoho mladých místních obyvatel k tomu, aby zůstali v této oblasti. Průměrný věk zaměstnanců je 23–25 let. Je zde vysoká bezpečnost, zdravé a čisté prostředí pro pracovníky, už žádné drsné podmínky,“ uvedl zástupce společnosti Huawei Europe Radoslaw Kedzia.
"Průměrný věk zaměstnanců je 23–25 let. Je zde vysoká bezpečnost, zdravé a čisté prostředí pro pracovníky, už žádné drsné podmínky."
Radoslaw Kedzia, Huawei
Klíč k efektivitě i udržitelnosti
5G technologie v areálu EWG umožňují vedle dálkového ovládání strojů i řadu dalších inovativních postupů. Například dispečeři mohou pracovat s realistickým virtuálním dvojníkem terminálu, v rámci nějž sledují procesy a operace logistického centra v reálném čase ve 3D. Jde například o pohyb vlaků, nákladních vozidel, jeřábů, dodávkových vozů a zboží. Toto řešení, vyvinuté ve spolupráci maďarského start-upu a vedení terminálu EWG, je z hlediska komplexnosti světovým unikátem. MaxWhere shromažďuje, zpracovává a zobrazuje informace ze všech subsystémů logistického centra v reálném čase a pomáhá plánovat, optimalizovat a zvyšovat efektivitu v souladu s principy Průmyslu 4.0. Další systém pak nepřetržitě sleduje cestu všech nákladních vozidel, návěsů a kontejnerů i nákladu přijíždějícího na železničních soupravách a jejich pohyb po celou dobu výskytu v areálu.
Již při plánování projektu byl také kladen důraz na udržitelnost, a proto je v areálu například ekologický systém tepelných čerpadel pro chlazení a vytápění budov a jsou využívány vozy i terminálové tahače poháněné elektřinou. Paralelně byly také zahájeny práce na projektu solární a větrné farmy a souvisejícího velkokapacitního úložiště pro skladování energie, aby bylo možné pokrýt spotřebu areálu z obnovitelných zdrojů. „Projekt představuje klíčový milník v rozvoji technologií 5G v Maďarsku a v digitalizaci železniční nákladní dopravy,“ vyzdvihl Tálosi. Inteligentní, bezpečný a udržitelný.