Women in Tech: Devět talentovaných žen a devět technologických projektů

Women in Tech: Devět talentovaných žen a devět technologických projektů

Budoucnost lidstva je spjata s technologiemi. Dynamický obor ICT se jeví jako dokonalá studijní i pracovní příležitost s garantovanou prosperitou pro všechny, přesto mu do teď vévodí muži. Ve vzduchu je ovšem změna – je tu druhý ročník Women in Tech!

Technologie jsou všude kolem nás. Den začíná zvoněním budíku z telefonu, nezřídka pokračuje kávou z elektronického kávovaru, cestou autem nebo nákupem jízdenky přes SMS, kontrolou sociálních sítí a prací s počítačem, zatímco zpravodajství plní vášnivé debaty kolem možností umělé inteligence a vysílání privátních raket do vesmíru. Svět, jak jej známe, prochází proměnou, v jejímž rámci se může každý chopit nové příležitosti. Někteří však mají přístup k těmto možnostem snazší než jiní. 

Výrazný nepoměr v celé Evropě

„Každá třetí žena o podnikání v oboru ‚tech‘ uvažuje, ale pouze 8 % svému snu věří,“ vysvětluje mentorka a podnikatelka Linda Štucbartová, která je zároveň již druhým rokem ambasadorkou Women in Tech, unikátního vzdělávacího programu společnosti Huawei a Hospodářské komory České republiky. Čísla jí dávají zapravdu, podle statistik Eurostatu má Česko nejmenší zastoupení žen v IT napříč všemi státy Evropské unie. Problém je ovšem celoevropský, ženy v současné době zastávají pouze 22 % všech technologicky zaměřených pracovních pozic. A z dat bohužel vyplývá, že může být i hůř. Sestupná tendence zapojení žen do tohoto odvětví předpovídá, že v roce 2027 bude jejich zastoupení na technologickém pracovním trhu ještě o procentní bod nižší. 

Druhý ročník Women in Tech bude probíhat do prosince 2023. Účastnice druhého ročníku Huawei Women in Tech a jejich podnikatelské projekty naleznete níže:

Petra Doubková | EcoHaus
Eva Dubinská | Mysli jinak
Marie Froulíková | Kudykampus
Aneta Klečka | Femvie
Adéla Sedláčková | Loono
Martina Staimmer | Zen Space
Vlaďka Steinová | Prana Your Way
Jaroslava Šnejdarová | Wo Mum
Lenka Titová | Volný termín


Odborníci se shodují, že společnost ženám vstup do odvětví zrovna neusnadňuje. „Necítím nikde podporu,“ říká Lenka Titová, zakladatelka společnosti Volný termín, jež spojuje poskytovatele turistických služeb se zákazníky. Právě pro ni a další ambiciózní podnikatelky, jejichž projekt je svázaný s technologiemi, vznikl výběrový program Women in Tech. 

Jeho druhý ročník tentokrát svádí dohromady devět talentovaných startupistek, které získávají jedinečnou příležitost po zbytek roku rozvíjet svůj projekt pod vedením špiček v oboru. „Těším se na expertní workshopy a mentoring, které mi pomohou v rozvoji potenciálu produktu,“ říká Adéla Sedláčková, která se do programu přihlásila s aplikací Preventivka podporující péči o zdraví.

Atraktivní program i nové kontakty

Účastnice mají v současné době za sebou první setkání s organizátory a vzájemné představení jednotlivých projektů. V rámci programu je pro ně připravena série worskhopů, mentoringový program, networkingové akce i Master mind setkání s účastnicemi loňského ročníku. Nebude chybět ani účast na mezinárodní vzdělávací konferenci.

Program je individuálně upravován pro jednotlivé účastnice tak, aby každá měla šanci pracovat na rozvoji podnikatelském i osobním, a to dle svých preferencí a přání. „Naší prioritou je nejprve zjistit potřeby každé z účastnic, a připravit aktivity tak, aby co nejlépe odpovídaly jejich očekávání,“ vysvětluje Gabriela Löbel, manažerka pro CSR projekty ve společnosti Huawei. Zároveň dodává, že tento ročník staví také na pozitivních ohlasech loňských absolventek. „Snažíme se, aby byl osobní růst účastnic přirozený a věřím, že pestrost programu a možnosti setkávání s dalšími úspěšnými podnikatelkami budou pro naše Women in Tech inspirací, jak posouvat dále nejen svůj business, ale i sebe.“